Protokół X sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2011-10-12 14:07:39 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 10
 
X zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd
 dnia 25 sierpnia   2011r.
 
Początek sesji godz. 1000

Zakończenie sesji    godz. 1440.

Na sesji obecnych było 13 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecni Jan Zalewski i Piotr Korol. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.

 
Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Józef Grzeszczuk dokonał otwarcia obrad X zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesję przybyła Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Pasławska. Na sesji obecni byli także: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Kierownik GOK Paweł Jarząbek, Kierownik działu Inwestycje Agnieszka Kochanowska, Dyrektorzy Zespołów Szkolno-Przedszkolnych: w Biesalu Grażyna Grzegorzewska, w Gietrzwałdzie Teresa Kochanowska, w Sząbruku Zbigniew Kukuć i Dyrektor Gimnazjum Leszek Orciuch, sołtysi: Łupstycha Izabela Moszczyńska, Unieszewa Grzegorz Rupiński oraz mieszkanka Gietrzwałdu Aneta Bilińska. Głos zabrała Pani Wicemarszałek witając radnych i gości. Przedstawiła udział Gminy Gietrzwałd w wykorzystaniu funduszy strukturalnych, nowe programy z których gmina może skorzystać, podpisała umowę z gminą na przystąpienie do projektu realizowanego przez Gminę Gietrzwałd, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Edukacja szansą na rozwój uczniów z Gminy Gietrzwałd”.

Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.

3.Informacja o przygotowaniu placówek oświatowych do nowego roku szkolnego.

4.Interpelacje.
5.Sprawozdanie Wójta.

6.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

7.Odpowiedzi na interpelacje.

8.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.

9.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.

10. Podjęcie uchwały w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania w Gminie Gietrzwałd.

11. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Parku Kulturowego Warmińskiej Drogi Krajobrazowej Gietrzwałd – Woryty.

12. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia stawek opłaty targowej, zasad poboru oraz zwolnień.

13. Podjęcie uchwały w sprawie bonifikaty od ceny sprzedaży mieszkań w budynkach użyteczności publicznej.

14. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości działki Nr 392 o pow. 285m2 w Sząbruku.

15. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości działki Nr 110/2 o pow. 381m2 w Guzowym Piecu.

16. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 420/25 o pow. 0,3107ha w Sząbruku.

17. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 161 o pow. 0,06ha w Pęglitach.

18. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy działki Nr 50/16 o pow. 708m2 w Biesalu.

19. Podjęcie uchwały w sprawie wydzierżawienia działek Nr 3208/9 i 3208/11 o łącznej powierzchni 1227m2 w Łupstychu od Nadleśnictwa Kudypy.

20. Sprawy różne.

Wójt M. Ziółkowski zaproponował dopisanie do porządku obrad punktu: Podjęcie uchwały w  sprawie zatwierdzenia projektu realizowanego przez Gminę Gietrzwałd, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, pn. „Edukacja szansą na rozwój uczniów z Gminy Gietrzwałd”. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad wraz ze zmianą – 13 głosów za.

 

Ad. 2. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.

Radni nie mieli uwag do protokółu. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu poprzedniej sesji – 10 głosów za, 3 osoby wstrzymały się od głosu.

 

Ad.3. Informacja o przygotowaniu placówek oświatowych do nowego roku szkolnego.

Leszek Orciuch – dyrektor Gimnazjum w Gietrzwałdzie poinformował, że szkoła jest przygotowana do nowego roku szkolnego. Przeprowadzono bieżące remonty i naprawy. Naprawiony został dach który przeciekał w czasie roztopów. Dyrektor zgłosił brak ław kominiarskich na dachu budynku szkoły. Budynek gimnazjum ma już 10 lat. W rozpoczynającym się roku szkolnym znacznie spadła liczba uczniów. Będzie tylko sześć  oddziałów.

Teresa Kochanowska - dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gietrzwałdzie przedstawiła poczynione przygotowania do pracy w nowym roku szkolnym. Przybywa w szkole i przedszkolu dzieci co wiąże się ze zmianami organizacyjnymi.

Grażyna Grzegorzewska – dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Biesalu poinformowała, że część pomieszczeń została odnowiona w ramach remontów bieżących. Szkoła cierpi na brak pomieszczeń gospodarczych. Do przedszkola będzie uczęszczało 40 dzieci, będzie więc bardzo ciasno.

Zbigniew Kukuć – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sząbruku poinformował, że szkoła jest nowa i przestronna. Nie ma problemów lokalowych. Czeka na większą liczbę dzieci. Jest tylko jeden problem – woda w szatniach mieszczących się w piwnicy. Woda wypływa spod posadzki. W przedszkolu koniecznie trzeba wyposażyć plac zabaw w nowe urządzenia. Wójt poinformował, że jeśli tylko pogoda będzie sprzyjająca zostaną przeprowadzone roboty odwadniające otoczenie szkoły. A. Robaczewski zapytał, czy prace związane z pozbyciem się wody z piwnicy będą wykonywane w ramach gwarancji i ilu uczniów liczy szkoła w Sząbruku oraz ile dzieci będzie chodziło do przedszkola w Sząbruku. Wójt odpowiedział, że odwodnienie terenu i odprowadzenie wody opadowej do kanalizacji burzowej nie może być wykonane w ramach gwarancji, ponieważ robót tych nie było w projekcie.  Z. Kukuć odpowiedział, że szkoła liczyła w ubiegłym roku 126 uczniów, ile będzie w tym roku będzie wiadomo dopiero po 1 września. Do przedszkola chodziło 44 dzieci. Urszula Skwarek wnioskowała, aby ustalić kwotę jaką należy wydać na prace związane z usunięciem przyczyny wypływania wody w piwnicy w szkole w Sząbruku i rozwiązać ten problem. Dyrektor poinformował, że rozpoczął akcję propagującą szkołę w Sząbruku i liczy, że jej efektem będzie zwiększenie liczby uczniów.  

 

Ad.4. Interpelacje.

Do interpelacji zapisali się:  Bolesław Korosteński, Marek Nowogrodzki i Jarosław Żejmo.

B. Korosteński – parking przy szkole w Sząbruku, niebezpieczne wysiadanie dzieci z autobusu. Dzieci powinny wysiadać na placu za szkołą, ale trzeba go przygotować aby autobus mógł zawracać.

M. Nowogrodzki – 1) oznakowanie dróg w Naterkach – skrzyżowanie ulic Diamentowej i Golfowej. Skrzyżowanie nie jest oznakowane co stwarza niebezpieczne sytuacje drogowe.

2) czy są informacje z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych nt. dzierżawy gruntów na  place wiejskie w Gronitach i Naterkach.

J. Żejmo – 1) plaże wiejskie nad J. Wulpińskim – czy ANR ustosunkowała się do prośby Gminy o przekazanie gruntów, 2) śmieci z plaż – miał być wiosną postawiony pojemnik na śmieci ale nie było go, jak zostanie rozwiązana sprawa usuwania śmieci z plaż.

 

Ad.5. Sprawozdanie Wójta.

Wójt M. Ziółkowski poinformował, że przesunięta została na rok następny budowa boiska Orlik 2012 w Biesalu, z powodu braku informacji o dofinansowaniu ze środków zewnętrznych. Podpisana została ugoda z Indykpolem w sprawie pomieszczenia zastępczego dla wyeksmitowanego najemcy. Gmina zobowiązała się zapewnić takie pomieszczenie do 31 sierpnia 2012 r. Na stadionie w Gietrzwałdzie odbyła się inauguracja ligi okręgowej.

Wójt poinformował, że prowadzone są następujące inwestycje:

1.    Budowa klatki schodowej przy szkole w Gietrzwałdzie,

2.    Budowa kanalizacji w Nagladach,

3.    Naprawa dróg na Osiedlu Kwiatowym w Sząbruku- ze współudziałem finansowym mieszkańców,

4.    Budowa wiat przystankowych, utwardzanie placów pod przystanki i placów rekreacyjnych, rozbudowa oświetlenia ulicznego – Inwestycje prowadzone ze współudziałem środków rad sołeckich.

Przetargi:

1.    Odbył się przetarg na budowę Orlika – były 3 oferty, wszystkie na kwotę wyższą niż przeznaczona w budżecie. W związku z przesunięciem realizacji inwestycji przetarg unieważniono.

2.    Odbył się przetarg na udzielenie kredytu na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów – wygrała oferta banku Milenium.

3.    Rozstrzygnięto przetarg na dowóz uczniów do szkół.

4.    Przetarg na przebudowę kotłowni w budynku urzędu – unieważniono,

5.    Przetarg na urządzenie terenów rekreacyjnych w sąsiedztwie Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie – wygrała firma z Grudziądza,

6.    Przetarg na adaptację budynku w Gronitach na świetlicę wiejską – wygrała firma z Brodnicy,

7.    Przetarg na dostawę mebli do punktu informacji turystycznej w Gietrzwałdzie.

8.    Przetarg na wykonanie klatki schodowej przy budynku szkoły podstawowej w Gietrzwałdzie.

Wójt poinformował, że wpłynęły wnioski o sprzedaż gruntów będących w dzierżawie wieczystej i wnioski o przedłużenie dzierżawy gruntów. Gmina zrezygnowała z prawa pierwokupu działek w Nagladach i działki w Unieszewie.

Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych wyraził zgodę na wydzierżawienie do 31.12.2020 roku budynku byłej hydroforni w Łupstychu na świetlicę wiejską i plac rekreacyjny.  Odbyły się kolejne przetargi na sprzedaż działek w Nagladach. Żadna działka nie została sprzedana.

Skarbnik poinformował o wydanych zarządzeniach Wójta dotyczących zmian w budżecie.

Odbyło się spotkanie organizacyjne uroczystości odpustowych w Gietrzwałdzie.

 

Ad.6. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

Tadeusz Antoszewski – przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że komisja odbyła jedno spotkanie na którym dyskutowała o artykule A. Wysockiej, który ukazał się w Gazecie Gietrzwałdzkiej, na temat planowanej inwestycji zwanej „Ogrody Gietrzwałdzkie”. Skarbnik przedstawił proponowane zmiany w budżecie na 2011 rok i komisja zaopiniowała je pozytywnie.  Komisja rozmawiała o działalności Zakładu Gospodarki Komunalnej. Zaprosiła na następne swoje spotkanie Kierownika ZGK, aby rozmawiać o bieżącej działalności zakładu i planie finansowym na rok następny a także o wdrażaniu zmian organizacyjnych.
T. Antoszewski zaproponował powołanie komisji doraźnej, która zapoznałaby się ze stopniem wdrożenia zmian organizacyjnych.

Iwona Omilian – przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że Komisja spotkała się dwa razy. Na spotkaniach przygotowywała się do wizji lokalnej szkół i dokonała tej wizji. Zdaniem Komisji wszystkie placówki oświatowe są przygotowane do pracy w nowym roku szkolnym. Komisja zapoznała się z proponowanymi zmianami w budżecie i pozytywnie je zaopiniowała, spotkała się z z-cą nadleśniczego Nadleśnictwa Jagiełek i komendantem straży leśnej w sprawie korzystania z dróg leśnych, zaopiniowała podania o mieszkania komunalne. Komisja wnioskuje o zaproszenie Starosty Olsztyńskiego na następną sesję.

Eugenia Ratowska – z-ca przewodniczącego Komisji Rewizyjnej poinformowała, że Komisja spotkała się dwa razy. Na pierwszym spotkaniu zapoznała się z odpowiedzią Wójta na pytania dotyczące warunków zakupu nieruchomości od Indykpolu. Na drugim spotkaniu Komisja wraz z Komisją Społeczno-Mieszkaniową odwiedziła placówki oświatowe.

Wiceprzewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1200 do godz. 1215.

 

Ad.7. Odpowiedzi na interpelacje.

Bezpieczne wysiadanie dzieci przy szkole w Sząbruku – Wójt odpowiedział, że zostanie utwardzony plac za szkołą tak, aby dzieci mogły tam wysiadać a autobus zawracać.

Oznakowanie skrzyżowania w Naterkach – Wójt odpowiedział, że jest już wykonany projekt oznakowania. W przyszłym tygodniu zaprosi na spotkanie Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego celem zaopiniowania projektu i dokonania wizji lokalnej. Z. Kukuć zgłosił potrzebę postawienia na tym skrzyżowaniu znaku wskazującego kierunek Olsztyn, a
B. Korosteński oznakowania przejścia dla pieszych w pobliżu skrzyżowania, koło sklepu.

Dzierżawa gruntów od Lasów Państwowych – Wójt poinformował, że otrzymał zgodę na dzierżawę w Łupstychu. Odnośnie nieruchomości w Naterkach i Gronitach jeszcze odpowiedzi nie otrzymał.

Przekazanie terenów pod plaże wiejskie w Unieszewie i Naterkach – nie ma jeszcze odpowiedzi ANR w tej sprawie.

Śmieci na plażach wiejskich – Wójt polecił ZGK posprzątanie i wywiezienie śmieci. 

 

Ad. 8a. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia projektu realizowanego przez Gminę Gietrzwałd, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, pn. „Edukacja szansą na rozwój uczniów z Gminy Gietrzwałd”. 

Wójt poinformował, że zgodnie z projektem pokryte zostaną w 100% wydatki związane z dodatkowymi zajęciami w szkole w Gietrzwałdzie i Sząbruku. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zatwierdzenia projektu realizowanego przez Gminę Gietrzwałd, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, pn. „Edukacja szansą na rozwój uczniów z Gminy Gietrzwałd” – 13 głosów za.

 

Ad.8. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.

Komisje zapoznały z proponowanymi zmianami w budżecie na posiedzeniach i zaopiniowały je pozytywnie. Wójt zaproponował, aby w projekcie uchwały umieścić wydatki na inwestycję - przebudowa ulicy Golfowej w Naterkach, celem ubiegania się wspólnie z gminą Stawiguda o dofinansowanie przebudowy tej drogi. Środki pochodzą z wpłat mieszkańców. Budowa boiska Orlik 2012 w Biesalu została przesunięta do realizacji na rok następny.
A. Robaczewski zapytał, czy przepisy pozwalają przeznaczyć środki zdjęte z inwestycji na wydatki bieżące. Skarbnik odpowiedział, że tak, pod warunkiem, że dochody bieżące są wyższe od wydatków bieżących. W budżecie naszej gminy dochody bieżące są wyższe o 32.000zł od wydatków bieżących. A. Robaczewski był zdania, że środki przeznaczone na budowę boiska w wys. 240 tys. mimo rezygnacji z tego zamierzenia w tym roku nie powinny zmieniać przeznaczenia. Radny rozważał także możliwość rozpoczęcia budowy boiska szkolnego bez udziału w programie budowy boisk Orlik 2012. Skarbnik odpowiedział, że zachodzi konieczność przeznaczenia w tym roku tych środków na wydatki bieżące z powodu bardzo słabego wykonania dochodów majątkowych. Wykonanie to za I półrocze wyniosło tylko 13%. Bardzo słabo sprzedają się działki. U. Skwarek poprosiła o przygotowanie planu cięcia kosztów i oszczędności, gdyż jej zdaniem metoda przesuwania środków z nierealizowanych inwestycji nie jest dobr
ym rozwiązaniem trudnej sytuacji finansowej gminy. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie proponowanych zmian w budżecie gminy na 2011 rok – 11 głosów za, 1 głos przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

 

Ad.9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.

Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017 – 11 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu.

 

Ad.10. Podjęcie uchwały w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania w Gminie Gietrzwałd.

Sekretarz wyjaśniła, że uchwała ta została podjęta na poprzedniej sesji rady w dniu 30 czerwca 2011r. W § 3 uchwała zawierała zapis: uchwała wchodzi ona w życie z dniem podjęcia. Wojewoda wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, w którym stwierdził nieważność uchwały z powodu istotnego naruszenia prawa poprzez zapis § 3 uchwały. W ocenie organu nadzoru uchwała powyższa jest aktem prawa miejscowego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w dzienniku urzędowym. Przedłożony projekt uchwały zawiera taki właśnie zapis dotyczący wejścia w życie uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania w Gminie Gietrzwałd – 13 głosów za.

 

Ad.11. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Parku Kulturowego Warmińskiej Drogi Krajobrazowej Gietrzwałd – Woryty.

Wójt poinformował, że utworzenie z drogi Parku Kulturowego spowoduje wyłączenie jej z ustawy o drogach publicznych i stworzy możliwość pozyskania środków na remont i modernizację tej specyficznej drogi. Jest to przedsięwzięcie pilotażowe na skalę kraju. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Parku Kulturowego Warmińskiej Drogi Krajobrazowej Gietrzwałd – Woryty – 13 głosów za.

 

Ad.12. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia stawek opłaty targowej, zasad poboru oraz zwolnień.

Skarbnik wyjaśnił, że zmiana polega na uaktualnieniu listy osób uprawnionych do poboru opłaty w związku z nowowybranymi sołtysami. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia stawek opłaty targowej, zasad poboru oraz zwolnień – 13 głosów za.

 

Ad.13. Podjęcie uchwały w sprawie bonifikaty od ceny sprzedaży mieszkań w budynkach użyteczności publicznej.

U. Skwarek przedstawiła swoje zdanie w sprawie projektu uchwały. Uważała, że nie należy sprzedawać mieszkań w budynkach użyteczności publicznej gdyż rodzi to sytuację konfliktogenną. Przypadki takich konfliktów były na terenie gminy. Dopóki w budynku funkcjonuje przedszkole, mieszkania nie powinny być sprzedawane. Uważała również, że nieracjonalnym działaniem jest pozbywanie się lokali komunalnych, gdy gmina nie ma zaplecza mieszkaniowego. B. Korosteński był zdania, że mieszkania należy sprzedawać, bo zmniejszy to koszty gminy ponoszone na utrzymanie i remonty mieszkań i pozyskane zostaną środki na pokrycie innych wydatków budżetowych. B. Korosteński był zdania, że przy sprzedaży mieszkań w budynkach użyteczności publicznej powinny być stosowane bonifikaty takie jak przy sprzedaży mieszkań w innych budynkach. J. Żejmo uważał, że najlepszym gospodarzem jest właściciel obiektu, więc mieszkania należy sprzedawać. Wójt poinformował, że pieniądze ze sprzedaży mieszkań nie mogą być wydane na wydatki bieżące. Zgodnie z przepisami muszą być przeznaczone na inwestycje. A. Robaczewski był zdania, że wycena mieszkań nie jest adekwatna do ich stanu technicznego. Był zdania, że gmina powinna zarabiać na sprzedaży lokalu komunalnego. Wójt wyjaśnił, że wycenę robił rzeczoznawca i robi się ją wyceniając cały budynek a następnie cenę 1 m2 mnoży się przez powierzchnię lokalu. Wójt był zdania, że do każdego przypadku sprzedaży lokalu należy podchodzić indywidualnie. W gestii rady gminy jest przeznaczenie lokalu do sprzedaży.
T. Antoszewski był zdania, że najemcom lokali w budynkach użyteczności publicznej należy udzielić bonifikaty przy zakupie lokali. B. Korosteński postawił wniosek, aby zakończyć dyskusję i przystąpić do głosowania. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem o zakończenie dyskusji – 13 głosów za. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie bonifikaty od ceny sprzedaży mieszkań w budynkach użyteczności publicznej – 10 głosów za, 2 głosy przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

 

Ad.14. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości działki Nr 392 o pow. 285m2 w Sząbruku.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości działki Nr 392 o pow. 285m2 w Sząbruku – 11 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu.

 

Ad.15. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości działki Nr 110/2 o pow. 381m2 w Guzowym Piecu.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie sprzedaży nieruchomości działki Nr 110/2 o pow. 381m2 w Guzowym Piecu - 11 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu.

 

Ad.16. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 420/25 o pow. 0,3107ha w Sząbruku.

U. Skwarek zauważyła, że przejmujemy drogi wewnętrzne na terenie gdzie jest sporo działek, ale tylko dwa domy. W zimie trzeba będzie odśnieżać te drogi a podatki wpływają tylko od dwóch rodzin. Poinformowała, że nie jest zwolennikiem przejmowania dróg.
B. Korosteński był zdania, że gdy gmina jest właścicielem dróg nie ma problemów
z inwestycjami infrastrukturalnymi. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia nieruchomości działki Nr 420/25 o pow. 0,3107ha w Sząbruku – 11 głosów za,
1 głos przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

 

Ad.17. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 161 o pow. 0,06ha w Pęglitach.

Wójt poinformował, że teren ten to plac na skrzyżowaniu w środku wsi. Na tej działce była kiedyś zlewnia mleka, więc w ewidencji gruntów jest to teren budowlany, ale w studium teren widnieje, jako droga. Grunt jest własnością Starostwa. Wójt wystąpił do Starostwa o przekazanie jej gminie na poszerzenie dróg. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działki Nr 161 o pow. 0,06ha w Pęglitach – 13 głosów za.

 

Ad.18. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy działki Nr 50/16 o pow. 708m2 w Biesalu.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływ sprawie przedłużenia umowy dzierżawy działki Nr 50/16 o pow. 708m2 w Biesalu – 13 głosów za.

 

Ad.19. Podjęcie uchwały w sprawie wydzierżawienia działek Nr 3208/9 i 3208/11 o łącznej powierzchni 1227m2 w Łupstychu od Nadleśnictwa Kudypy.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwaływsprawie wydzierżawienia działek Nr 3208/9 i 3208/11 o łącznej powierzchni 1227m2 w Łupstychu od Nadleśnictwa Kudypy – 13 głosów za.

Wiceprzewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1330 do godz. 1350.

 

Ad.20. Sprawy różne.

T. Antoszewski przypomniał, że nadal rada nie została poinformowana o aneksie do umowy najmu lokalu Karczmy Warmińskiej. Prosił o przedstawienie tej sprawy na następnej sesji. Wójt zobowiązał się do przedstawienia aneksu do umowy najmu na następnej sesji. Grzegorz Rupiński prosił o interwencję u p. Borysa w sprawie żużlu spływającego z drogi wewnętrznej osiedla domków, na drogę gminną. Przekazał prośbę działaczy sportowych z Unieszewa o oznaczenie granic działki boiska wiejskiego, gdyż wraz z radą sołecką chcą zagospodarować ten teren. G. Rupiński prosił również o trwałe utwardzenie miejsca na drodze po przekopie związanym z położeniem kanalizacji. Wójt poinformował, że zwracał się już w maju do p. Borysa o uporządkowanie drogi wewnętrznej, czego efektem było nawiezienie żużlu. Powtórnie zwróci do p. Borysa. Tym razem również o odpowiednie wyprofilowanie i odwodnienie połączenia drogi, aby żużel nie spływał na drogę gminną.
G. Rupiński prosił o udrożnienie rur  odprowadzających wodę do stawu koło p. Czarneckiego w Unieszewie. Wójt poinformował, że pracownik, który miał wykonać czyszczenie rury po wizji lokalnej poinformował, że posesja p. Czarneckiego jest prawdopodobnie podłączona do rury odwadniającej. W tej sytuacji udrażnianie rury urządzeniem VUCO może spowodować uszkodzenia rur kanalizacyjnych w domu p. Czarneckiego. G. Rupiński powiedział, że
p. Czarnecki zaprzecza temu, że jego dom jest podłączony do rury odwadniającej. Wójt odpowiedział, że geodeta wskaże granice działki boiska wiejskiego.

M. Brożewska poprosiła o oznakowanie głębokiego rowu przy drodze Łajsy-Pęglity naprzeciwko przepompowni ścieków.

I. Moszczyńska przedstawiła sytuację przedszkola w Łupstychu. Przedszkole funkcjonowało w budynku po szkole w Łupstychu. Było to przedszkole prowadzone przez Stowarzyszenie Wolna Grupa Waldorfska, które nie wywiązywało się z formalnego rozliczania działalności, co spowodowało, że prawnie przestało istnieć w 2003 roku. Przedszkole ma również nieuregulowane należności wobec miasta. Do przedszkola uczęszczają dzieci z Łupstychu, Gronit, Naterek, Kudyp i Olsztyna. Rodzicom dzieci uczęszczających do tego przedszkola bardzo zależy, aby przedszkole nadal istniało. Wójt powiedział, że znana jest mu sytuacja przedszkola. Prezydent Olsztyna zamierza utworzyć w Łupstychu przedszkole publiczne, pod warunkiem, że uzyska pozwolenie na eksploatację budynku.  Wyraził zgodę na przyjęcie do przedszkola publicznego w Łupstychu dzieci z gminy Gietrzwałd. Rodzice dzieci z naszej gminy otrzymali wiadomość o tworzeniu przedszkola publicznego w Łupstychu i możliwości uczęszczania ich dzieci do tej placówki, jaki i informację o wolnych miejscach w przedszkolu gminnym w Sząbruku i przedszkolu niepublicznym w Sząbruku na Osiedlu Kwiatowym.

T. Antoszewski poprosił, aby dostarczyć radnym do przyszłej sesji schematy organizacyjne urzędu i jednostek organizacyjnych wraz z wykazem stanowisk.

J. Kasprowicz poinformował, że w sprawozdaniu ZGK za pierwsze półrocze znajduje się aktualny schemat organizacyjny i wykaz stanowisk.

Z. Kukuć – 1) na jakim etapie są rozmowy z lekarzem na temat wynajmu ośrodka zdrowia w Sząbruku?  Wójt odpowiedział, że rozmowy są w toku. Lekarz załatwia formalności z NFZ a gmina usuwa następstwa tego, iż obiekty oddane w lutym były do dziś nieużytkowane. Zawilgociły się tynki na ścianach na skutek słabej wentylacji pomieszczeń. Ściany zostały ponownie pomalowane i pomieszczenia są osuszane specjalnymi urządzeniami. Obiekt został wykonany zgodnie z planem funkcyjnym, lekarz natomiast chce zmieniać przeznaczenie pomieszczeń, co wiąże się z przeróbkami instalacji wewnętrznych. Trwają więc ustalenia w jakim zakresie będzie je wykonywała gmina.

2) czy umowa z firmą wywożącą odpady komunalne obejmuje wywożenie odpadów z koszy stojących w miejscach publicznych?  J. Kasprowicz odpowiedział, że firma ma obowiązek wywozić odpady z koszy z miejsc publicznych i jest w posiadaniu wykazu takich koszy. Wywożenie odpadów po imprezach wiejskich należy zgłaszać i zawierać umowę na wywóz odpadów.

Urszula Skwarek zapytała, w jaki sposób mieszkańcy mogą pozbywać się śmieci po bieżących remontach mieszkań? Firma wywożąca odpady wyciąga z koszy kawałki styropianu, gruzu czy pojemniki po farbach.  Wójt poinformował, że w ramach inwestycji wspólnej z innymi gminami, budowy zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych jest przewidziane miejsce w gminie na składowanie takich odpadów w przeznaczonych do tego kontenerach. J. Kasprowicz zaproponował zorganizowanie np. dwa razy w roku akcji wywożenia odpadów po remontach bieżących i popiołu, jeśli taką potrzebę zgłoszą mieszkańcy. Oczekuje w tej sprawie propozycji od radnych. Skarbnik poinformował, że RIO w Olsztynie wydała pozytywną opinię o przedłożonej informacji z wykonania budżetu za pierwsze półrocze oraz o umorzeniu przez prezydenta Olsztyna odsetek od należności za uczęszczanie naszych dzieci do przedszkoli niepublicznych w Olsztynie.

B. Korosteński zapytał, czy zmieniono już parametry przyłącza energetycznego do sali sportowej gimnazjum, jakie przyłącze ma szkoła i ośrodek zdrowia w Sząbruku. Wójt odpowiedział, że ośrodek ma własny licznik, ale zasilanie wszystkich obiektów w Sząbruku nadal jest takie jak placu budowy. Procedura zmiany typu przyłącza trwa już ponad rok i jest ciągle w toku. Zwykle trwa ok. półtora roku. Na podobnym etapie jest zmiana przyłącza do sali sportowej.

Andrzej Robaczewski zapytał, na jakim etapie jest budowa masztów internetowych. Wójt odpowiedział, że pracownik prowadzący sprawę otrzymał wiadomość, że termin realizacji został przesunięty. W tej sytuacji zostało wystosowane pismo do wykonawcy projektu z prośbą o podanie terminu realizacji inwestycji. Na tym porządek obrad wyczerpano i Wiceprzewodniczący zamknął obrady X zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.

 
Przewodniczący Rady

       Jan Zalewski

Protokółowała
Elżbieta Bielańska
 Podmiot udostępniający informację: gietrzwald_gmina_wiejska
Osoba, która wytworzyla informację: Elżbieta Bielańska Data wytworzenia informacji: 2011-10-12 14:02:08
Osoba, która odpowiada za treść: Elżbieta Bielańska Data udostępnienia informacji: 2011-10-12 14:07:39
Wprowadził informację do BIP: Adam Cieśliński Artykuł był wyświetlony: 512
Osoba, która zmieniła informację: Adam Cieśliński Data aktualizacji informacji: 2011-10-12 14:07:57
Zobacz zmiany w rejestrze zmian »