Protokół XVII sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2012-04-05 14:02:55 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 17
 
XVII zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd
 dnia 23 lutego 2012r.
 
Początek sesji godz. 1000
Zakończenie sesji    godz. 1415.
Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecna Urszula Skwarek, Tadeusz Antoszewski przybył o godz. 1015.    Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
 
Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad XVII zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza,                     że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Wyznaczył Aleksandrę Popiołek na protokólanta sesji. Na sesji obecni byli także: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, Zbigniew Kukuć sołtys Naterek, Komendant Gminny OSP Gerhard Kryks, Komendant Miejski Straży Pożarnej Andrzej Górzyński, dyrektor GOK Paweł Jarząbek, dyrektor Gimnazjum Leszek Orciuch i sołtys Unieszewa Grzegorz Rupiński.
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
3.Interpelacje.
4.Sprawozdanie Wójta.
5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
6.    Odpowiedzi na interpelacje.
7.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
8.   Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
9.   Podjęcie uchwały w sprawie nadzoru nad żłobkami, klubami dziecięcymi oraz dziennymi opiekunami.
10.   Podjęcie uchwały w sprawie trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków                       o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
11.   Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do stowarzyszenia o nazwie Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
12.   Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania m.p.z.p. części obrębu Biesal, gm. Gietrzwałd.
13. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek nr 6 w Biesalu i nr 51/2 w Podlejkach.
14. Podjęcie uchwały w sprawie oddania w używanie części nieruchomości w Gronitach,           ul. Olsztyńska nr 21.
15. Stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie - sprawozdanie kierownika posterunku policji  w Gietrzwałdzie.
16. Informacja o działalności Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie gminy Gietrzwałd - sprawozdanie komendanta Gminnego OSP
17. Sprawy różne.
Pani M. Łączyńska zaproponowała wprowadzenie zmian w porządku obrad i podjęcie uchwały w sprawie nadania imienia Gimnazjum w Gietrzwałdzie. Przewodniczący uznał, że pośpiech jest niewskazany, bowiem wniosek został wysłany do kilku instytucji i należy dać im czas na wypowiedzenie się w przedmiotowej sprawie. Ponadto postać Wojciecha Zinka jest mało znana, dlatego też należy zapoznać mieszkańców z jego biografią. B. Korosteński również był zdania, że nie należy spieszyć się z podejmowaniem uchwały w sprawie nadania imienia szkole. Odbyło się głosowanie nad wprowadzeniem zmian w porządku obrad tj. wprowadzeniem punktu podjęcie uchwały w sprawie nadania imienia szkole – 1 głos za, 6 głosów - przeciw, 6 osób wstrzymało się od głosu.  Propozycja wprowadzenia zmian została odrzucona.
Wójt poprosił o przesunięcie pkt 17 przed pkt 15 z uwagi na planowane spotkanie . Odbyło się głosowanie nad proponowaną zmianą – 14 głosów za ( przybył T. Antoszewski). Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianą – 13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
 
Ad. 2.   Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
Radni nie mieli uwag do protokółu poprzedniej sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu XVI sesji Rady Gminy Gietrzwałd – 14 głosów za.
 
Ad. 3.   Interpelacje.
Do interpelacji zapisali się: Bolesław Korosteński, Marek Nowogrodzki, Sławomir Szatkowski i  Piotr Korol.
B. Korosteński – prośba o wystąpienie do Powiatowej Służby Drogowej o usuwanie zarośli wrastających w pobocza użytkowanej drogi, w szczególności na odcinku Gietrzwałd-Kudypy.
M. Nowogrodzki – kiedy zostanie załatwiona sprawa odwodnienia posesji należącej do        p. Wyczesanej w Naterkach. Sprawa miała zakończyć się na jesieni 2011r.
S. Szatkowski - prośba o odśnieżanie drogi Rapaty-Grazymy. Zimowe utrzymanie tego odcinka drogi pozostawia wiele do życzenia.
P. Korol – czy jest możliwe doprecyzowania planów budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w miejscowościach Śródka, Guzowy Piec itd. tj. określenie w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym w której miejscowość w którym roku będą realizowane prace.
 Co z lokalnymi  oczyszczalniami – dotacje z WFOŚ.
 
 
Ad. 4.   Sprawozdanie Wójta.
Wójt Mieczysław Ziółkowski przedstawił sprawozdanie ze swej pracy za okres od 26 stycznia 2012 r. do dnia dzisiejszego. Od 4 lutego rozpoczął się cykl spotkań sprawozdawczo-wyborczych jednostek OSP. Wójt prosił radnych o obecność na tych zebraniach. W dniu 30 stycznia odwiedzili naszą gminę przedstawiciele gminy Książki – interesowali się kortami przy gimnazjum. W dniu 31 stycznia odbyła się rozprawa odwoławcza pp. Lorkowskich z Gietrzwałdu. Sprawa została oddalona, gmina nie ma żadnych zobowiązań wobec nich. Odbyło się spotkanie z mieszkańcami Woryt w sprawie partycypacji w kosztach budowy sieci kanalizacji sanitarnej. Efektem tego spotkania są wracające do urzędu podpisane umowy o partycypacji w kosztach budowy sieci kanalizacyjnej.  Wójt uczestniczył w konwencie  wójtów i burmistrzów, na którym poruszane były sprawy dróg powiatowych i złożony został wniosek do Powiatu o obniżenie stawek za ułożenie sieci w pasie drogowym dróg powiatowych.       W dniach 9-10 lutego miała miejsce konferencja w Rudnie dotycząca Związków Gmin jako regionów gospodarki odpadami. Wójt podzielił się doświadczeniami w odbieraniu przez gminę odpadów komunalnych. Skarbnik uczestniczył w spotkaniu na temat sprawozdania za rok ubiegły i planów działania na rok bieżący OSP. Spotkanie odbyło się w Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej. W Urzędzie Marszałkowskim miało miejsce spotkanie dotyczące możliwości pozyskania środków z programu „Targowiska”. Wójt przedstawił propozycję wykorzystania tego dofinansowania przy realizacji „Ogrodów Gietrzwałdzkich”, aby stworzyć infrastrukturę do obsługi pielgrzymów.  17 lutego Wójt uczestniczył w spotkaniu w Starostwie poświęconym współfinansowaniu przez gminy pobytu dzieci w rodzinach zastępczych i domach dziecka. Wójt poinformował, że został zaproszony przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych do pracy w Radzie Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie”. Ponadto w Urzędzie Gminy odbyły się w tym okresie trzy kontrole: kontrolowano oczyszczalnie ścieków w Łęgutach i Gietrzwałdzie, Urząd Wojewódzki sprawdził działalność GOPS-u a ZUS skontrolował Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Gietrzwałdzie i Gimnazjum w Gietrzwałdzie.
Inwestycje:
1.   Będzie umowa na dofinansowanie Orlika w Biesalu w wys. 500tys. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Odnowa Wsi,
2.    Rozstrzygnięty został przetarg na odbiór odpadów komunalnych z terenu gminy                        w terminie od 7.02.2012r. do 30.06.2013r. Umowę podpisano z  Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Rudno.
3.    Starosta Powiatowy wydał decyzję zezwalającą na przebudowę drogi gminnej na odcinku od drogi Gietrzwałd-Woryty w kierunku Rentyn.
4.    Podpisana została umowa na adaptację budynków biurowo-gospodarczych na mieszkania socjalne w Biesalu.
5.    Złożone zostały wnioski o dofinansowanie na:
- przebudowę drogi gminnej Woryty - Nowy Młyn,
      - zatrudnienie Animatora na boisku Orlik 2012 w Sząbruku,
      - doposażenie i zajęcia dodatkowe w Biesalu, Gietrzwałdzie i Sząbruku.
6. Przyznana została dotacja na dostawę i montaż windy w Szkole Podstawowej w Gietrzwałdzie.
Gospodarka nieruchomościami:
1.    Sprzedane zostały działki Nr 233/9 i 233/11 w Gietrzwałdzie pod GOK,
2.    Gmina zrezygnowała z prawa pierwokupu działki Nr 21/1 w Dłużkach,
3.    Wpłynął wniosek ze starostwa w sprawie rozważenia możliwości nieodpłatnego przejęcia w drodze komunalizacji działek Nr 6 w Biesalu i 51/2 w Podklejkach.
4.    Pan Zygfryd Cynta na wniosek Wójta o wydanie nieruchomości – cz. dz. Nr 138/2                    w Naterkach wystąpił z wnioskiem o umożliwienia mu korzystanie z tej części działki             na czas budowy tj. do 31.12.2012r.
5.    Państwo Teresa i Edmund Dunajscy wystąpili z wnioskiem o wydzierżawienie działek            Nr 175/4 i 175/5 w Gietrzwałdzie na okres do 3 lat na cele warzywne.
 
Ad. 5.   Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
Tadeusz Antoszewski – Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że 16 lutego br odbyło się spotkanie Komisji Gospodarczej i Społeczno-Mieszkaniowej. Program spotkania był następujący:
-  Plan modernizacji i rozwoju sieci wodociągowo – kanalizacyjnej,
-  Regulamin przydziału mieszkań komunalnych,
-  Wieloletni Plan Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy,
- Zasady dofinansowania inicjatyw lokalnych,
-  Promocja Gminy,
-  Sprawy różne.
Kierownik ZGK przedstawił plan modernizacji sieci wod.-kan. jako materiał do dalszej pracy komisji. Radni otrzymali również projekt regulaminu przydziału mieszkań komunalnych i Wieloletniego  Planu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy. Komisje będą pracowały z tymi projektami na dalszych spotkaniach. Komisje dyskutowały nad projektem uchwały w sprawie dofinansowania inicjatyw lokalnych, który został przedstawiony na dzisiejszej sesji. Dyrektor GOK przedstawił propozycje przebudowy strony internetowej gminy i propozycje jej administrowania. Planuje się, że nowa strona będzie działała od 1 lipca br.
Iwona Omilian – Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że Komisja rozpatrywała podania o mieszkania.
Ad. 6.   Odpowiedzi na interpelacje.
Wycięcie zarośli i krzewów  przy drogach powiatowych – Wójt poinformował, że wystosuje pismo w tej sprawie do Zarządu Dróg Powiatowych.
Odwodnienie posesji p. Wyczesanej w Naterkach – Wójt poinformował, że zebrane zostały materiały dotyczące melioracji obejmujące nie tylko teren posesji p. Wyczesanej. Problem podlega na tym, że przepust pod drogą ma większą średnicę niż rury położone na posesji p. Hinca. Dodatkowy problem to wody opadowe z nowego osiedla mieszkaniowego Wzgórza Golfowe. Wójt zobowiązał się do zorganizowania w przeciągu 15 dni spotkania z radnymi i właścicielami posesji aby znaleźć rozwiązanie problemu.
Odśnieżanie i posypywanie drogi z Rapat do Grazym – sprawa przekazana zostanie do ZGK,
Doprecyzowanie w WPI terminów budowy sieci wod-kan – Wójt poinformował, że dopiero w budżecie na dany rok określa się dokładne terminy i wysokość kosztów. Na najbliższym posiedzeniu komisji można przygotować wstępny harmonogram. Kwoty będą podane orientacyjne.  
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – Wójt poinformował, że w tym roku gmina nie będzie starała się o środki na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni. O środki te mogą ubiegać się stowarzyszenia i mieszkańcy.
 
Ad.7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
Skarbnik omówił proponowane zmiany w budżecie przedstawione w projekcie uchwały. 
Radni poprosili o wyjaśnienie odnośnie przeznaczenia kwoty 25.850zł na modernizację świetlicy w Gronitach. Wójt wyjaśnił, że modernizacja budynku przeznaczonego na świetlicę sfinansowana została z funduszy pomocowych. Zmodernizowano tylko część budynku, gdyż budynek miał lokatora. Obecnie lokator mieszka w innym mieszkaniu. Pozostały więc do wyremontowania pomieszczenia które opuścił, aby cały budynek był zmodernizowany.         T. Antoszewski poinformował, że sprawa przeznaczenia środków na dokończenie modernizacji budynku w Gronitach była przedstawiona na spotkaniu połączonych komisji i wtedy nie było zastrzeżeń do przeznaczenia środków na ten cel. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok – 13 głosów za, 1 głos przeciw.
 
Ad. 8.   Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021 – 13 głosów za, 1 głos przeciw.
 
Ad. 9.      Podjęcie uchwały w sprawie nadzoru nad żłobkami, klubami dziecięcymi oraz dziennymi opiekunami.
Sekretarz poinformowała, że chodzi o żłobek w Sząbruku, zgodnie z tą uchwałą nadzór
prowadzony będzie przez przeprowadzenie jednej kontroli w roku. B. Korosteński zapytał czy ta uchwała nie spowoduje konieczności dofinansowania tego żłobka. Skarbnik wyjaśnił, że gmina może przyznać dotację, ale o tym zdecyduje Rada Gminy. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nadzoru nad żłobkami, klubami dziecięcymi oraz dziennymi opiekunami – 14 głosów za.
Przewodniczący ogłosił pięciominutową przerwę.
 
Ad. 10.   Podjęcie uchwały w sprawie trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków                       o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
A. Korosteński zaproponował minimalny udział własny Wnioskodawcy w kosztach realizacji zadania na poziomie nie mniejszym niż 25%, Przewodniczący poparł tę propozycję. Wójt zaproponował, żeby przyjąć wysokość udziału własnego na poziomie nie mniejszym niż 50%. P. Korol zapytał kto będzie decydował o potrzebach lokalnej społeczności. Wójt wyjaśnił, że zawsze decyduje o tym wnioskodawca, natomiast wnioski oceniać będzie komisja.
Z. Kukuć zapytał czy udział własny dotyczy też pracy mieszkańców i środki rady sołeckiej. Odpowiedź brzmiała:  tak.
Odbyło się glosowanie nad propozycją minimalnego wkładu własnego Wnioskodawcy                  w kosztach realizacji zadania na poziomie nie mniejszym niż 25% - 14 głosów za.
Odbyło się glosowanie w sprawie podjęcia uchwały w sprawie trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizacjęzadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej – 14 głosów za.   
 
Ad. 11.   Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do stowarzyszenia o nazwie Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
Wójt poinformował o programie działania Związku i przewidywanych składkach członkowskich. Odbyło się głosowanie w sprawie podjęcia w/w uchwały – 14 głosów za.
P. Korol zapytał od kiedy będziemy w tym stowarzyszeniu,. Wójt odpowiedział, że od momentu uprawomocnienia się uchwały i otrzymania potwierdzenia.
Ad. 12.   Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania m.p.z.p. części obrębu Biesal, gm. Gietrzwałd.
Wójt poinformował, że uchwała podejmowana jest tylko na działki należące do gminy. Gminie zależy na szybkim opracowaniu planu, aby sprawy związane z użytkowaniem oczyszczalni ścieków w Biesalu doprowadzić do stanu zgodnego z prawem. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania m.p.z.p. części obrębu Biesal, Gmina Gietrzwałd - 14 głosów za.
O godzinie 1205 przybył p. Leszek Orciuch.
 
Ad. 13.   Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek nr 6 w Biesalu i nr 51/2 w Podlejkach.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działek nr 6 w Biesalu i nr 51/2 w Podlejkach –  13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.  
 
Ad. 14.   Podjęcie uchwały w sprawie oddania w używanie części nieruchomości                  w Gronitach, ul. Olsztyńska nr 21.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie oddaniaw używanie części nieruchomości w Gronitach, ul. Olsztyńskanr 21 - 14 głosów za.
 
Ad.17. Sprawy różne
 
L. Orciuch - Dyrektor Gimnazjum Gminnego w Gietrzwałdzie przedstawił radnym historię poszukiwań patrona szkoły. Kapituła nadania imienia szkole wystąpiła z wnioskiem o nadanie imienia księdza Wojciecha Zinka. Dyrektor w skrócie przedstawił postać księdza Zinka.
M. Nowogrodzki – czy jest zgromadzony tłuczeń na wiosenne naprawy dróg? Wójt odpowiedział, że w najbliższych tygodniach tłuczeń zostanie zakupiony i będzie rozwożony na te drogi które wskażą sołtysi. 
P. Korol zaproponował spotkanie mające na celu opracowanie wizji rozwoju gminy Gietrzwałd. Wójt odpowiedział, że widzi potrzebę takiego opracowania i oczekuje na wyznaczenie terminu spotkania.
A. Robaczewski przekazał krytyczne uwagi mieszkańców Gietrzwałdu dotyczące kursowania busików na trasie Ostróda – Olsztyn.
G. Rupiński zapytał, czy właściciele psów wziętych ze schroniska będą zwolnieni z płacenia podatku od posiadania psów i czy właściciele psów którzy ukończyli  65 lat, gdy zamieszkują z innymi niż małżonek członkami rodziny, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku od posiadania psów. Wójt poinformował, że właściciele psów którzy mają więcej niż 65 lat, jeżeli pies jest ich są zwolnieni z podatku od posiadania psa. Odnośnie zwalniania od podatku właścicieli psów wziętych ze schroniska to odpowiednie uregulowania znajdą się w regulaminie opieki nad zwierzętami, który zostanie uchwalony do końca marca br.
 
Ad. 15.   Stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie - sprawozdanie kierownika posterunku policji w Gietrzwałdzie.
Na salę przybył Kierownik Posterunku Policji w Gietrzwałdzie Jacek Idzikowski. Przedstawił sprawozdanie z pracy posterunku za 2011 rok (sprawozdanie stanowi załącznik Nr 1 do protokółu). Z przedstawionego sprawozdania wynika, że wzrosła ilość przestępstw w stosunku do roku 2010 roku. T. Antoszewski zapytał, co należy robić gdy właściciel psa spaceruje z nim bez smyczy i kagańca a pies jest agresywny. J. Idzikowski odpowiedział, że takie zdarzenie należy zgłosić do dzielnicowego, do dyżurnego komisariatu w Olsztynku lub do dyżurnego miasta Olsztyna. Właściciel psa jest oporny i nie podejmuje wezwań.
 
Ad. 16.   Informacja o działalności Ochotniczych Straży Pożarnych działających na  terenie gminy Gietrzwałd - sprawozdanie komendanta Gminnego OSP.
Na salę obrad przybył Gminny Komendant OSP Gerhard Kryks i Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie Andrzej Górzyński. G. Kryks przedstawił sprawozdanie z działalności Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy Gietrzwałd w 2011 roku   ( sprawozdanie stanowi załącznik nr 2 do protokółu). Komendant odpowiadał na pytania radnych. Komendant Miejski poinformował o szkoleniach strażaków, o pracy jednostek straży pożarnej na terenie powiatu, o potrzebie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, o wyposażeniu jednostek w nowoczesny sprzęt gaśniczy. Komendant poinformował o ważnej roli jednostek OSP, które przybywają pierwsze na miejsce zdarzenia. A. Górzyński odpowiadał na pytania zadawane przez radnych a dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Dyrektor GOK Paweł Jarząbek przedstawił zarys wydatkowania środków przeznaczonych na promocję gminy. Zamierza postawić 4 – 5 tablic przy wjeździe do gminy z hasłem Gietrzwałd gmina pełna cudów i znakiem graficznym. Jedna tablica kosztuje ok. 1.900zł. Realizowany jest projekt z wkładem środków zewnętrznych. Elementem tego programu są rozpowszechnione już kalendarze na 2012 rok, będą także albumy i foldery informacyjne, pocztówki, plakat gminny. Będą również gadżety gminne jeśli wystarczy pieniędzy.  Ukaże się informacja o gminie we wkładce do Gazety Wyborczej i czasopiśmie wojewódzkim Puls Regionu. Będą Spotkania Warmińskie organizowane z pomocą Stowarzyszenia Gietrzwałd. Środków na promocję GOK ma do dyspozycji 30.000zł. Został zakupiony sprzęt nagłaśniający, który będzie wykorzystywany na imprezach dla mieszkańców.                       M. Nowogrodzki zapytał o plany wobec WDK w Sząbruku. Dyrektor odpowiedział, że jest to temat do omówienia w późniejszym terminie. T. Antoszewski poprosił o zorganizowanie objazdu domów kultury aby zapoznać się z nimi, bo wtedy będzie łatwiej rozmawiać o planach na przyszłość.
Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XVII zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
 
Protokół sporządziła:
Elżbieta Bielańska
Przewodniczący Rady
Jan Zalewski
 
 
 Podmiot udostępniający informację: gietrzwald_gmina_wiejska
Osoba, która wytworzyla informację: Elżbieta Bielańska Data wytworzenia informacji: 2012-04-05 14:02:40
Osoba, która odpowiada za treść: Elżbieta Bielańska Data udostępnienia informacji: 2012-04-05 14:02:55
Wprowadził informację do BIP: Adam Cieśliński Artykuł był wyświetlony: 602
Osoba, która zmieniła informację: Adam Cieśliński Data aktualizacji informacji: 2012-04-05 14:02:55
Zobacz zmiany w rejestrze zmian »