Protokół XVIII sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2012-06-11 08:35:22 przez Adam Cieśliński

 
PROTOKÓŁ Nr 18
 
XVIII zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd
 dnia 27 marca 2012r.
 
Początek sesji godz. 1000
Zakończenie sesji    godz. 1430.
Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecny Józef Grzeszczuk, Eugenia Ratowska przybyła o godz. 1020.    Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
 
Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad XVIII zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli także: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych Agnieszka Kochanowska, Zbigniew Kukuć sołtys Naterek, Kapituła Nadania Imienia Szkole: Leszek Orciuch, Agnieszka Pawlikowska, Małgorzata Łączyńska, Adam Kochanowski, Małgorzata Ustianowska i Weronika Budziszewska, mieszkańcy Biesala: Sławomir Baworowski, Małgorzata Baworowska, Anna Wiśniewska, Małgorzata Łupiela i Jadwiga Julicka.
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.    Podjęcie uchwały w sprawie nadania imienia Gimnazjum Gminnemu w Gietrzwałdzie.
3.Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
4.Interpelacje.
5.Sprawozdanie Wójta.
6.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
7.    Odpowiedzi na interpelacje.
8.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
9.   Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
10.   Informacja o wykorzystaniu środków i realizacji zadań przez Gminną Radę Sportu i Gminny Klub Sportowy Gietrzwałd – Unieszewo.
11.   Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Gietrzwałd w 2012 roku.               
12.   Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży działki Nr 363 o pow. 174m2 w Worytach.
13.   Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 247/4 o pow. 12m2
w Gietrzwałdzie.
14.   Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 257/40 o pow. 5m2 w Biesalu.
15.   Podjęcie uchwały w sprawie dzierżawy działki Nr 11/2 – części o pow. 0,75ha
w obrębie Tomaryny.
16.   Podjęcie uchwały w sprawie zmiany m.p.z.p. dla części obrębu Sząbruk, gmina Gietrzwałd.
17. Sprawy różne.
 
Przewodniczący zaproponował wprowadzenie do porządku obrad punktu: Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2013 roku nadanie mu nr 11. Poinformował, że 29 marca planowany jest wyjazd do schroniska dla zwierząt w Kętrzynie, w związku z tym punkty dotyczące: Podjęcia uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Gietrzwałd w 2012 roku i podjęcia uchwały w sprawie dzierżawy działki Nr 11/2 – części o pow. 0,75ha w obrębie Tomaryny proponuje omówić na II posiedzeniu XVIII sesji w dniu 30 marca br. o godz. 1400 w Gminnym Ośrodku Kultury. W związku z przesunięciem punktu 15 na II posiedzenie numeracja punktów ulegnie zmianie. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem zmienionego porządku obrad – 12 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
 
Ad. 2. Podjęcie uchwały w sprawie nadania imienia Gimnazjum Gminnemu w Gietrzwałdzie.
Głos zabrał przewodniczący Kapituły Leszek Orciuch i odczytał pisma rektora sanktuarium w Gietrzwałdzie i warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty w sprawie propozycji nadania imienia Wojciecha Zinka Gimnazjum Gminnemu w Gietrzwałdzie. Postać Wojciecha Zinka Kapituła przedstawiła we wniosku złożonym do Przewodniczącego Rady. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawia nadania imienia Wojciecha Zinka Gimnazjum Gminnemu w Gietrzwałdzie – 13 głosów za. Wójt i Przewodniczący Rady wręczyli dyrektorowi szkoły uchwałę o nadaniu imienia gimnazjum. Dyrektor podziękował za podjęcie uchwały o nadaniu imienia szkole i poinformował, że uroczystości związane z nadaniem imienia odbędą się 16 czerwca br. Członkowie kapituły opuścili salę obrad. 
 
Ad.3. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
M. Łączyńska zwróciła uwagę, że przewodniczący wyznaczył na protokólanta sesji              A. Popiołek a pod protokółem jest zapis: protokółowała E. Bielańska. E. Bielańska wyjaśniła, że nie była obecna na sesji ale sporządziła protokół z nagrania. Zaproponowano aby zapisać zamiast „protokółowała” „protokół sporządziła”. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu XVII sesji Rady Gminy Gietrzwałd z zaproponowaną poprawką  – 14 głosów za.
 
Ad.4. Interpelacje.
Przewodniczący poinformował, że wpłynął do niego wniosek od Stowarzyszenia Przyjaciół Biesala o udzielenie głosu na sesji. Głos zabrała przewodnicząca Stowarzyszenia J. Julicka informując, że lokalizacja schroniska w Biesalu będzie przeszkadzała realizowanej tam inwestycji domu opieki. Zrealizowanie tej inwestycji da zatrudnienie 40 osobom, w tym częściowo z Biesala. Poinformowała, że Stowarzyszenie otrzymało od ANR pismo z wiadomością, że Agencja może przekazać gminie tereny położone w Grazymach z przeznaczeniem na cele kultury fizycznej. Proponuje z tego gruntu wydzielić działkę pod schronisko. Usytuowanie schroniska w Grazymach będzie z korzyścią dla pensjonariuszy domu pomocy dla mężczyzn który mieści się w Grazymach. Ludzie ci w ramach terapii będą mogli opiekować się psami w schronisku. Prosiła radnych o przemyślenie lokalizacji schroniska w Grazymach. U. Skwarek zaproponowała aby mieszkańcy Biesala na II posiedzenie sesji zaprosili właścicieli budowanego w Biesalu domu opieki. Wójt poinformował, że proces przejmowania gruntu od ANR nie jest łatwy i trwa kilka lat a poza tym, działka w Grazymach nie ma w pobliżu mediów. Wójt poinformował również w jaki sposób będzie przebiegała rekultywacja wysypiska.
Do interpelacji zapisali się: Bolesław Korosteński i Piotr Korol.
B. Korosteński – czy przyszła odpowiedź z Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie naprawy drogi Sząbruk-Kudypy. Radny uważa, że utrzymaniu dróg powiatowych na terenie naszej gminy Starostwo poświęca mniejszą uwagę niż temu samemu w sąsiednich gminach.
P. Korol – kanalizacja Śródka i Tomaryny, kiedy będzie budowana.
 
Ad. 5. Sprawozdanie Wójta.
Wójt poinformował, że skończyły się zebrania sprawozdawczo-wyborcze OSP, uczestniczył w posiedzeniu Powiatowego Sztabu Kryzysowego, poświęconym wiosennym podtopieniom, a także Powiatowej Rady Zatrudnienia, przyjął delegację z Prawdińska leżącego w Obwodzie Kaliningradzkim. Władze miasta deklarują chęć nawiązania współpracy. Gminę odwiedziła również delegacja francuskiej gminy Rouen. Gmina Gietrzwałd współpracowała kiedyś z tą gminą. Wójt uczestniczył w spotkaniu Stowarzyszenia 16-stki, odbyły się eliminacje gminne turnieju wiedzy pożarniczej, odwiedziła naszą gminę delegacja z gminy Włodawa aby zapoznać się z gospodarką odpadami na terenie naszej gminy. Wójt poinformował o imprezach kulturalnych i sportowych jakie  odbyły się od 24 lutego do 26 marca br. Przygotowana została umowa wykonawcza na budowę ZGOK w Olsztynie. Wybrany został dostawca kruszywa i trwają dostawy,  rozpoczęto prace przygotowawcze do przebudowy skrzyżowania w Naterkach i modernizacji ulicy Golfowej w Naterkach oraz modernizacji drogi Gietrzwałd – Woryty. Podpisana została z Marszałkiem umowa na dofinansowanie budowy boiska Orlik 2012 w Biesalu na kwotę 492.450zł. Do 31 marca zostaną złożone dokumenty wymagane aby ubiegać się o dofinansowanie utylizacji azbestu. Wpłynął wniosek o zamianę nieruchomości aby wyprostować drogę w Cegłowie i wniosek o wykupienie będącej w dzierżawie nieruchomości. Gmina zwróciła się o wykupienie części działki w Worytach aby uniknąć przekładania płyt drogowych. Wpłynął wniosek o dzierżawę działki w Gietrzwałdzie.
 
Ad.6. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
Tadeusz Antoszewski – Przewodniczący Komisji Gospodarczej złożył sprawozdanie z pracy swojej Komisji i Komisji Społeczno-Mieszkaniowej, gdyż Komisje odbywały wspólne posiedzenia. Odbyły się one 9 i 26 marca 2012 roku. Komisje omawiały aspekty prawne i praktykę pobierania opłat adiacenckich, plan rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej, drogi gminne – stan przygotowania do działań wiosennych, stronę internetową gminy, zmiany w budżecie gminy, program opieki nad zwierzętami – budowa schroniska w Biesalu. Komisje zaopiniowały regulamin przydziału mieszkań oraz wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz wysłuchały informacji o przebiegu prac związanych z bieżącym utrzymaniem dróg, dyskutowały o pracy i uposażeniu sołtysów, pozytywnie zaopiniowały proponowane zmiany w budżecie na 2012 rok.
Bolesław Korosteński poinformował o spotkaniu Komisji  Społeczno-Mieszkaniowej w dniu 16 marca br. na którym Komisja odwiedziła, w towarzystwie dyrektora GOK, domy kultury w Biesalu, Sząbruku i Gietrzwałdzie, zaopiniowała podania o mieszkania, omawiała stronę internetową gminy, omawiała remont budynku komunalnego w Worytach.
Piotr Korol – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja spotkała się
19 marca br. i omawiała z Wójtem i [1] ze Skarbnikiem sprawy bieżące gminy, statut gminy
i przygotowała listę dokumentów niezbędnych do przygotowania wniosku o absolutorium dla Wójta, omówiła proponowane zmiany w budżecie na bieżący rok, omawiała również warunki partycypacji w budowie sieci kanalizacyjnej. Komisja Rewizyjna zwróciła się do Komisji Gospodarczej o przeanalizowanie wysokości opłaty partycypacyjnej, gdyż zdaniem Komisji Rewizyjnej jest ona zbyt wysoka.[2] Komisja Rewizyjna zwróciła się do Komisji Gospodarczej o przeanalizowanie uchwały Zarządu Gminy Gietrzwałd z dnia 15 lutego 1999 roku
w sprawie  warunków partycypacji w kosztach budowy sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej oraz gazowej.
 
Ad.7. Odpowiedzi na interpelacje.
Droga powiatowa Sząbruk-Kudypy – odpowiedź nie przyszła.
Kanalizacja w Śródce i Tomarynach – odpowiadał Wójt -  kanalizacja w Śródce jest sprawą otwartą, kanalizacja w Tomarynach będzie możliwa gdy zapadnie decyzja o przesyłaniu
ścieków z Biesala do Gietrzwałdu, wtedy rurociąg będzie przechodził przez Tomaryny.
Realizacja tych przedsięwzięć będzie możliwa gdy będą na to środki.
W Parwółkach sprawa jest trudna, bo Nadleśnictwo chce aby gmina zapłaciła znaczną kwotę za przekazanie sieci.
Przewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1145 do godz. 1200.
 
Ad.8. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
Skarbnik w skrócie przedstawił proponowane zmiany w budżecie. Szczegółowo były omawiane na spotkaniach komisji. Radni zadawali pytania dotyczące nowej inwestycji -  budowy boiska Orlik w Biesalu. Na pytania odpowiadali Skarbnik i Wójt. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok – 14 głosów za.
 
Ad. 9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021 – 14 głosów za.
 
Ad.10. Informacja o wykorzystaniu środków i realizacji zadań przez Gminną Radę Sportu i Gminny Klub Sportowy Gietrzwałd – Unieszewo.
Na sesję zaproszony został Cezary Serafin prezes Gminnego Klubu Sportowego Gietrzwałd-Unieszewo i przedstawił sprawozdanie z działalności klubu sportowego za 2011 rok               (załącznik do protokółu). Klub sportowy działał bardzo aktywnie. Radni podziękowali Prezesowi za dobrą pracę, szczególnie na Orliku w Sząbruku.
Na sesję zaproszony został Mieczysław Gębski Przewodniczący Gminnej Rady Sportu.
M. Gębski przedstawił sprawozdanie z działalności Rady Sportu za 2011 rok ( załącznik do protokółu). Na sesję przybyła również Aneta Bilińska – Sekretarz Rady Sportu i przedstawiła radnym prezentację ilustrującą działania Rady Sportu. Rada Sportu prowadziła bardzo intensywną działalność w 2011 roku. Goście przedstawili także sprawozdanie finansowe ze swojej działalności.  Przewodniczący podziękował gościom za przybycie i za dobrą pracę. Goście opuścili salę obrad.
Przewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1320 do godz. 1330.
 
Ad.11. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Gietrzwałd w 2012 roku.     Przeniesione na II posiedzenie w dniu 30.04.2012r.
 
Ad.11. Podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego w 2013 roku.  
Radni w dyskusji wymieniali plusy i minusy wyodrębnienia funduszu sołeckiego. W bieżącym roku nie został wyodrębniony fundusz sołecki w rozumieniu ustawy o funduszu sołeckim. Faktycznie fundusz sołecki był wydzielony i rady sołeckie wydatkowały środki, ale gmina nie występowała o 10% zwrot środków z budżetu państwa. Radni zdecydowali się na niewyodrębnianie funduszu sołeckiego w 2013roku w rozumieniu ustawy o funduszu sołeckim. Odbyło się głosowanie nad propozycją niewyodrębniania funduszu sołeckiego w 2013 roku - 13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały o niewyrażeniu zgody na wyodrębnianie funduszu sołeckiego w 2013 roku – 14 głosów za.   
       
Ad.12. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży działki Nr 363 o pow. 174m2 w Worytach.
Wieczysty dzierżawca wystąpił z wnioskiem o wykupienie nieruchomości. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie sprzedaży działki Nr 363 o pow. 174m2 w Worytach – 14 głosów za.
 
Ad.13. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 247/4 o pow. 12m2
w Gietrzwałdzie.
Wójt poinformował, że nabycie tej działki poprawi przejezdność drogi. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabycia działki Nr 247/4 o pow. 12m2 w Gietrzwałdzie – 14 głosów za.
 
Ad. 14. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 257/40 o pow. 5m2 w Biesalu.
Wójt poinformował, że nabycie tej działki poprawi przejezdność drogi. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawienabycia działki Nr 257/40 o pow. 5m2 w Biesalu - 14 głosów za.
 
Ad. 15. Podjęcie uchwały w sprawie dzierżawy działki Nr 11/2 – części o pow. 0,75ha
w obrębie Tomaryny.
Przeniesione na II posiedzenie w dniu 30.04.2012r.
 
Ad. 15. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany m.p.z.p. dla części obrębu Sząbruk, gmina Gietrzwałd.
Z wnioskiem o zmianę planu wystąpił właściciel nieruchomości i zobowiązał się pokryć koszty zmiany planu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawiezmiany m.p.z.p. dla części obrębu Sząbruk, gmina Gietrzwałd – 14 głosów za.
 
Ad. 17. Sprawy różne.
Przewodniczący odczytał pismo od dyrektora gimnazjum w Gietrzwałdzie w którym dziękuje za nadanie imienia Wojciecha Zinka gimnazjum gminnemu.
A. Robaczewski poprosił o naprawienie nawierzchni ul. Spacerowej, jest na niej dużo dziur a koło domu p. Rochniak wystaje studnia o którą zahaczają podwoziem samochody.
Poprosił również o dowiezienie kruszywa na ul. Św. Jakuba.
Piotr Korol zgłosił szereg uwag do treści programu opieki nad zwierzętami. Wójt poinformował, że Projekt programu opracował Warmiński Związek Gmin i został pozytywnie zaopiniowany przez powiatowego lekarza weterynarii, prezesa Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami Oddział w Olsztynie, koła łowieckie działające na terenie powiatu olsztyńskiego i Nadleśnictwo Kudypy. Związek gmin planuje od przyszłego roku pokrywać koszt czipowania psów. Zostaną podpisane umowy z lekarzami weterynarii z terenu gminy o opiece nad zwierzętami. Po uchwaleniu programu opieki zostaną opracowane programy edukacyjne. 
M. Nowogrodzki zapytał czy została załatwiona sprawa p. Wyczesanej i p. Małkowskiego z Naterek. Wójt odpowiedział, że działka p. Wyczesanej to dawne tereny zalewowe. Obecnie, rowem na jej działce spływają wody opadowe prawie z całych Naterek. Problemem jest zbyt mały odpływ rowem położonym na działce p. Hinca. Wójt zobowiązał się do zorganizowania spotkania osób zainteresowanych tematem zalewania działek w Naterkach i spowodowanie odtworzenia nieograniczonej przepustowości rowu położonego na działce p. Hinca.
B. Korosteński poprosił o utwardzenie terenu za chodnikiem na ul. Sportowej w Sząbruku      ( koło Orlika).  
A. Robaczewski – czy została sfinalizowana umowa sprzedaży działki pod GOK w Gietrzwałdzie. Wójt odpowiedział, że kupujący poprosił o przesunięcie terminu podpisania aktu notarialnego.
Kiedy zostaną ułożone płyty na drodze w Nagladach. Wójt odpowiedział, że ok. połowy kwietnia.
E. Ratowska – czy jest jakiś postęp w przejmowaniu działki w Grazymach od ANR z przeznaczeniem na boisko. Wójt odpowiedział, że dziś otrzymał pismo w którym ANR prosi o wydzielenie z terenu działki pod boisko,
B. Rydzewska – jak będzie wykonywany remont mieszkania w Worytach nr 24. Wójt odpowie-dział, że instalację elektryczną wykona elektryk, natomiast pozostałe prace dobrze by było aby wykonał najemca. Materiały dostarczy gmina.
Przewodniczący ogłosił przerwę w obradach do 30 marca do godz. 1400.
 
 
PROTOKÓŁ Nr 18
 
II posiedzenia XVIII zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd
 dnia 30 marca 2012r.
 
Początek sesji godz. 1400
Zakończenie sesji    godz. 1605.
II posiedzenie odbywało się w Gminnym Ośrodku Kultury, w bibliotece. Na sesji obecnych było 15 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych. Na sesji obecni byli również Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg i kierownik ZGK Jan Kasprowicz, mieszkańcy Biesala: Sławomir Baworowski, Małgorzata Baworowska, Anna Wiśniewska, Waldemar Linowski, Jadwiga Julicka i inwestorzy z Biesala  Karolina i Dariusz Nieścior..
Przewodniczący przed wznowieniem obrad poprosił radnych i gości którzy odwiedzili schro-nisko koło Kętrzyna o podzielenie się swoimi wrażeniami z wizyty w schronisku.
Radni i goście rozmawiali o schronisku wymieniając uwagi i pytania.
O godz. 1435    Przewodniczący Rady wznowił obrady XVIII sesji Rady Gminy Gietrzwałd witając radnych i przybyłych gości. Przedstawił proponowany porządek obrad:
 
1.   Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Gietrzwałd w 2012 roku.              
2.   Podjęcie uchwały w sprawie dzierżawy działki Nr 11/2 – części o pow. 0,75ha
w obrębie Tomaryny.
Przewodniczący poprosił o wprowadzenie do porządku obrad punktu 3. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach PROW 2007 – 2013. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianą – 15 głosów za.
 
Ad.1. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Gietrzwałd w 2012 roku.              
Radni otrzymali II wersję projektu uchwały uwzględniającą uwagi zgłoszone na I posiedzeniu sesji w dniu 27 marca. Radni nie mieli uwag do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Gietrzwałd w 2012 roku - 12 głosów za, 3 osoby wstrzymały się od głosu.
 
Ad. 2. Podjęcie uchwały w sprawie dzierżawy działki Nr 11/2 – części o pow. 0,75ha
w obrębie Tomaryny.
P. Korol zapytał dlaczego wydzierżawiany tylko część działki. Wójt odpowiedział, że taka powierzchnia potrzebna jest pod schronisko, natomiast pozostała część przeznaczona będzie na składowanie odpadów niekomunalnych. Boksy dla psów będą usytuowane na części na której były śmieci, natomiast budynki schroniska będą umieszczone na gruncie. Rekultywacja wysypiska przewiduje przykrycie śmieci warstwą ziemi i zrobienie nasadzeń. Przewodniczący udzielił głosu p. Dariuszowi Nieściorowi, który w Biesalu rozpoczął budowę ośrodka opieki. Będzie zatrudniał 40 osób w tym z Biesala. Uważa, że bliska lokalizacja schroniska jest czynnikiem ograniczającym możliwość rozwoju jego ośrodka, gdyż w perspektywie 10-ciu lat zamierza na działce o pow. 1,5ha budować ośrodek rehabilitacyjny bądź dom opieki. Mieszkańcami ośrodka będą ludzie starzy i schorowani, którzy potrzebują ciszy i spokoju. Inwestor uważa, że schronisko w sąsiedztwie domu opieki będzie elementem utrudniającym rozwój obiektu jak również będzie elementem zniechęcającym do przybywania do ośrodka. Usytuowanie domu opieki w Biesalu jest szansą na rozwój tej miejscowości. Inwestor zwrócił uwagę radnych, że nie jest dobrym pomysłem umieszczanie schroniska na byłym wysypisku ze względu na wydzielające się gazy z rozkładających się śmieci. U. Skwarek zapytała inwestora kiedy dowiedział się, że w Biesalu będzie schronisko. Odpowiedział, że w listopadzie ubiegłego roku na spotkaniu z Wójtem.  T. Antoszewski był zdania, że procedury uzyskania pozwolenia na lokalizację wysypiska pozwolą zweryfikować czy taka lokalizacja jest zgodna z prawem czy nie. P. Korol poprosił, aby Wójt na bieżąco informował radnych o postępach prac związanych z uzyskaniem pozwolenia na lokalizację schroniska i zapoznał z projektem technicznym obiektu. Wójt zaproponował wykonanie w terenie próby, na ile słyszalne są odgłosy schroniska na działkach sąsiadujących z obiektem.
Przewodniczący był zdania, że wyrażenie zgody na wydzierżawienie gruntu pozwoli Związkowi Gmin rozpocząć starania o pozwolenie na lokalizację schroniska i wtedy okaże się czy wskazana lokalizacja jest możliwa w świetle obowiązujących przepisów. Wójt poinformował, że jeżeli lokalizacja schroniska na wysypisku będzie niemożliwa to umowa dzierżawy zostanie rozwiązana.
S. Baworowski zapytał, czy Wójt ma ekspertyzę geotechniczną i sanitarną. Wójt odpowiedział, że tak i zgodnie z nią na wysypisku znalazło się 12%, przewidzianej w pozwoleniu na uruchomienie wysypiska, masy śmieci. Było to więc wysypisko małe, stąd odpowiednie zalecenia co do jego rekultywacji. U. Skwarek zapytała dlaczego wysypisko w Biesalu zostało zamknięte. Wójt odpowiedział, że nie spełniało warunków na eksploatację wysypiska które obecnie obowiązują. Aby wysypisko można było dalej eksploatować należałoby zainwestować w przystosowanie go do obowiązujących przepisów. U. Skwarek zapytała, czy Wójt powiadomił p. Nieściora o planowanej lokalizacji wysypiska w czasie gdy ten podejmował decyzję o rozpoczęciu budowy domu opieki. Wójt odpowiedział, że tak.  
J. Julicka prosiła radnych o rozważne podejmowanie decyzji w sprawie lokalizacji schro-niska. Mieszkańcy Biesala widzą w wybudowaniu domu opieki możliwości zatrudnienia i możliwości rozwoju swojej wsi. Lokalizacja w pobliżu schroniska dla zwierząt, zdaniem mieszkańców jest czynnikiem szkodliwym dla tego przedsięwzięcia. Proszą o poszukiwanie innego miejsca lokalizacji. B. Korosteński wystąpił z wnioskiem o zakończenie dyskusji. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem o zakończeniu dyskusji – 13 głosów za.
U. Skwarek poinformowała, że jest przeciwna podjęciu uchwały o wydzierżawieniu gruntu gdyż ukierunkowuje sposób zagospodarowania tego terenu. Radna uważała, że nie należy się ograniczać w poszukiwaniu lokalizacji schroniska do tego jednego miejsca i tylko w naszej gminie. Rada poinformowała również, że nie znalazła deklaracji WZG dotyczącej sfinansowania rekultywacji całego wysypiska. Związek deklaruje wybudowanie schroniska. T. Antoszewski był zdania, że uchwałę należy podjąć bo to pozwoli WZG uruchomić procedurę uzyskania pozwolenia na budowę w trakcie której okaże się czy możliwe jest zlokalizowanie schroniska w tym miejscu. Wójt poinformował, że Związek deklarował pokrycie kosztów rekultywacji całego wysypiska, gdyż aby mogło funkcjonować schronisko musi być zrekultywowany cały teren. Gdyby Związek  wycofał się z  zamiaru pokrycia kosztów rekultywacji całego wysypiska to nasza gmina może wystąpić o rozwiązanie umowy dzierżawy. Związek rozpoczął starania o uzyskanie środków unijnych na rekultywację. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie dzierżawy działki Nr 11/2 – części o pow. 0,75ha w obrębie Tomaryny – 9 głosów za, 3 głosy przeciw, 3 osoby wstrzymały się od głosu.
 
Ad.3. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach PROW 2007 – 2013.
Skarbnik wyjaśnił skąd potrzeba zaciągnięci pożyczki na budowę boiska Orlik 2012 w Biesalu. Pożyczka zaciągania jest na kwotę jaka zostanie zrefundowana z PROW. Kredyt jest preferencyjny, na bardzo korzystnych warunkach. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach PROW 2007 – 2013 – 15 głosów za. Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady XVIII zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
Przewodniczący Rady
Jan Zalewski
 
Protokółowała:
Elżbieta Bielańska
 


[1] Skreślono przy przejęciu protokółu, na XIX sesji w dniu 26.04.2012r. , na wniosek radnego.
[2] Zmieniono treść przy przejęciu protokółu, na XIX sesji w dniu 26.04.2012r., na wniosek radnego.
 Podmiot udostępniający informację: gietrzwald_gmina_wiejska
Osoba, która wytworzyla informację: Elżbieta Bielańska Data wytworzenia informacji: 2012-06-11 08:32:19
Osoba, która odpowiada za treść: Elżbieta Bielańska Data udostępnienia informacji: 2012-06-11 08:35:22
Wprowadził informację do BIP: Adam Cieśliński Artykuł był wyświetlony: 508
Osoba, która zmieniła informację: Adam Cieśliński Data aktualizacji informacji: 2012-06-11 08:35:22
Zobacz zmiany w rejestrze zmian »