czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Protokoły Sesji Rady Gminy
 Drukuj informację

Protokół V sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2011-04-06 13:49:52 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 5

 

V zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd

dnia 24 lutego 2011r.

Początek sesji godz. 1000.

Zakończenie sesji godz. 1455.

Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecna Iwona Omilian. Przewodniczący poinformował, że nieobecność radnej jest usprawiedliwiona. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.

Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad
V zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i przybyłych gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji oprócz radnych obecni byli: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, dyrektor instytucji kultury Marek Gardzielewski, kierownik referatu inwestycji Agnieszka Kochanowska, sołtys Naterek Z. Kukuć i mieszkanka Gietrzwałdu Aneta Bilińska. Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:

  1. Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.

  2. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.

  3. Interpelacje.

  4. Sprawozdanie Wójta.

  5. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

  6. Odpowiedzi na interpelacje.

  7. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na bezczynność Wójta.

  8. Sprawozdanie z działalności Warmińskiego Związku Gmin – Krzysztof Biadała.

  9. Stan bezpieczeństwa na terenie gminy Gietrzwałd – kom. Jacek Idzikowski.

  10. Informacja o działalności OSP na terenie gminy Gietrzwałd – Gerhard Kryks.

  11. Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie przejęcia przez Gminę Gietrzwałd obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych stałych.

  12. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów zabudowy mieszkaniowo-usługowej w m. Łupstych, gmina Gietrzwałd.

  13. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 262/8 o pow. 1,2888 ha w Biesalu.

  14. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie nadania nazw ulicom w m. Naglady.

  15. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki niezabudowanej Nr 120/8 o pow. 2487m2 w Naterkach.

  16. Sprawy różne.

Wójt zaproponował dodanie do porządku obrad punktu: Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok i zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017. Przewodniczący zaproponował, aby dodany punkt był punktem 7 oraz poinformował, że projekt zmian w budżecie radni otrzymali w materiałach na sesję i był omawiany na spotkaniu komisji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad ze zmianami – 14 głosów za.

Ad.2. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.

Radni nie wnieśli uwag do protokółu poprzedniej sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu – 14 głosów za.

Ad.3. Interpelacje.

Do interpelacji zapisali się: Bolesław Korosteński, Jarosław Żejmo, Małgorzata Łączyńska, Andrzej Robaczewski, Barbara Rydzewska, Urszula Skwarek i Marek Nowogrodzki.

B. Korosteński

zalewane są posesje przy drodze powiatowej, po lewej stronie jadąc do Naterek. Dzieje się tak gdyż wody opadowe i z topniejącego śniegu nie są odprowadzane do rowu. Prośba mieszkańców aby wiosną zbudować sieć odwadniającą. Mieszkańcy deklarują udział finansowy w tym przedsięwzięciu.

- prośba o wybudowanie odcinka chodnika przy boisku Orlik w Sząbruku.

J. Żejmo – wywożący odpady komunalne nie zabiera popiołu. Czy jest to prawidłowe działanie? Prośba aby poinformować mieszkańców czy popiół ma być zabierany czy nie.

M. Łączyńska – prośba o naprawienie chodnika w Sząbruku, po lewej stronie drogi jadąc do Naterek. Kostka w kilku miejscach zapadła się i brakuje całego rzędu kostki przy końcu chodnika.

A. Robaczewski

prośba o zabezpieczenie rozpadającego się budynku przy ul. Spacerowej.

- regulacja rzeki – w ostatnim czasie zdarzyło się, że były zalewane posesje. Prośba o zlikwidowanie przyczyn takich sytuacji.

- nazwy ulic – ulica koło oczyszczalni nazywa się Leśna i prowadzi do Naglad. Koło posesji p. Dębka kończy się i tam jest koniec Gietrzwałdu. Obok mieszka p. Kaźmierczak, ale już w Nagladach. Ulica przy której stoi dom nazywa się Żurawia i jest w Nagladach ale sąsiad mieszka przy Polnej. Pan Kaźmierczak wymienia dokumenty i prosi o ustalenie przy jakiej ulicy mieszka.

- zimowe utrzymanie dróg – ślisko jest na podjazdach np. do gimnazjum, przy zjeździe z drogi nr 16. Prośba o posypanie piaskiem tych miejsc.

B. Rydzewska – budynek komunalny przy wjeździe do Woryt – prośba o wyremontowanie budynku gospodarczego, przyspawanie zawiasów do bramy. Budynek jest w złym stanie i psuje wygląd wsi.

 

U. Skwarek

prośba o bieżące umieszczanie protokółów sesji w BIP. Radna uwzględniła, że informatyk był na 14 dniowym zwolnieniu lekarskim, ale prosiła Wójta o wyznaczenie osoby która zastępowała by go i na bieżąco umieszczała informacje w BIP.

- czy i dlaczego nie są przekazywane informacje o spotkaniach komisji i sesji sołtysom i informacje nie wiszą na tablicach ogłoszeń w sołectwach.

M. Nowogrodzki

prośba o powrócenie do sprawy zamiany gruntów z lasami państwowymi. Gmina dzierżawi od Lasów grunty będące miejscami rekreacji mieszkańców Naterek i Gronit. Ukazało się zarządzenie Generalnego Dyrektora Lasów Państwowych określające zasady zamiany gruntów.

- prośba o zabranie pojemników do selektywnej zbiórki odpadów z ul. Diamentowej w Naterkach, gdyż są nie wywożone i obok gromadzą się śmieci.

 

Ad.4. Sprawozdanie Wójta.

Wójt Mieczysław Ziółkowski poinformował o swojej pracy w okresie od 27 stycznia
do 23 lutego 2011 r.

Gospodarka nieruchomościami – nie została sprzedana na I przetargu działka pod działalność gospodarczą w Naterkach. Zainteresowany nie przystąpił do I przetargu. Nie znalazły nabywców wystawione na III przetargu dwie działki w Nagladach, położone w starej zabudowie, obok OSP. Od marca rozpoczną się przetargi na sprzedaż działek pod lasem w Nagladach. Działek jest dwadzieścia, sprzedaż będzie odbywała się do końca roku. Zgodnie z opinią Komisji Gospodarczej nie wyrażono zgody na sprzedaż w trybie bezprzetargowym części działki nr 10/5 w Biesalu. Jest koncepcja, aby po likwidacji oczyszczalni w Biesalu położonej na działce 10/5 o powierzchni kilku hektarów, teren ten przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe. Wyrażono zgodę na wydzierżawienie na 3 lata działek 237/2 i 237/3 przy ul. Klonowej w Gietrzwałdzie. Nie wyrażono zgody na sprzedaż działki nr 139/3 o pow. 2,14 ha położonej obok świetlicy w Rapatach. Obecnie jest to grunt o przeznaczeniu rolniczym, ale po wybudowaniu obwodnicy może zostać terenem pod budownictwo mieszkaniowe. Właściciele działki przy ul. Kościelnej w Gietrzwałdzie zwrócili się o rozłożenie na 4 raty naliczonej kary za nie wywiązanie się z terminu zakończenia inwestycji na tejże działce. Sprawa zostanie przekazana do zaopiniowania Komisji Gospodarczej.

Inwestycje

szkoła w Sząbruku, dobiega końca procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu.

- droga Gietrzwałd – Rentyny – odbyło się spotkanie z projektantem drogi na którym zostały wniesione uwagi do zaproponowanej koncepcji. Projektant opracuje koncepcję z uwzględnieniem uwag i po jej zaakceptowaniu przez inwestora będzie mógł opracować projekt techniczny.

- boiska Orlik w Biesalu – inwestycja miała mieć trzy źródła finansowania i wkład własny: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Odnowa Wsi 500 tys. Łącznie dofinansowanie wynosiło by 940tys. zł. Ponieważ jest wielu chętnych do skorzystania z dofinansowania z programu Odnowa Wsi Zarząd Województwa wycofał się z gwarantowanej kwoty dofinansowania 500 tys. Środki będą przydzielane według opracowanej listy rankingowej. Nasza gmina ze względu na sytuację finansową ma małe szanse na dofinansowanie z tego programu. W tej sytuacji został złożony wniosek do Marszałka o dofinansowanie w wysokości 333 tys. zł. Wzrośnie wtedy udział własny w finansowaniu inwestycji.

- wykorzystanie umorzenia pożyczki z WFOŚ i GW – zmienił się regulamin i obecny przewiduje, aby inwestycja realizowana za umorzone środki miała 20% wkład własny (plus podatek VAT). W tym roku gmina ma do umorzenia kwotę 488.500zł pod warunkiem zainwestowania jej i dołożenia środków własnych w wys. 122.125zł.

- przekazana została do Zakładu Gazowniczego pełna dokumentacja sieci gazowej w Unieszewie. Zostaną rozpoczęte starania o przekazanie sieci Zakładowi Gazowniczemu.

- przygotowywana jest dokumentacja na adaptację obiektu w Biesalu na mieszkania socjalne.

W urzędzie trwa kontrola RIO, odbywają się zebrania wiejskie na których wybierani są sołtysi i zebrania sprawozdawczo-wyborcze OSP. Rozpisany został konkurs na dyrektora instytucji kultury – wpłynęło 9 ofert. Odbyła się kolejna premiera Teatru Wspaniałego Bez Nazwy – sztuka „Dziwny Jeździec”.

Wykorzystanie funduszu sołeckiego w 2010 roku było bardzo dobre. Środki wykorzystane były w zdecydowanej większości na inwestycje poprawiające infrastrukturę.

 

Ad.5. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

Piotr Korol – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja odbyła dwa spotkania. Omawiała DWZ wydane w 2010 roku, sytuację OSP w Biesalu, niedobory wody i nadmiar ścieków i wymianę wodomierzy. Z dyrektorami szkół komisja rozmawiała o zasadach wynajmowania pomieszczeń szkolnych. Komisja kontrolowała również poprawność prowadzenia dziennika korespondencji i na podstawie losowo wybranych pozycji skontrolowała 10 załatwianych spraw. Komisja znalazła jedną nieprawidłowo załatwioną sprawę – nie było odpowiedzi na skargę złożoną przez mieszkańca.

Bolesław Korosteński w zastępstwie za Przewodniczącego Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformował, że komisja odbyła jedno spotkanie i omawiała z dyrektorami szkół działalność tych jednostek i problemy z nią związane. Pracownik urzędu przedstawił możliwości korzystania z programów unijnych. Komisja wyjechała do Sząbruka aby sprawdzić warunki mieszkaniowe rodziny proszącej o mieszkanie komunalne.

Tadeusz Antoszewski - Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że komisja miała jedno spotkanie poświęcone głównie zapoznaniu się ze stanem dróg gminnych, aby opracować program poprawy stanu dróg. Wójt przedstawił drogi wymagające jego zdaniem pilnych remontów. Komisja zaplanowała, że następne spotkanie będzie wyjazdowe, aby komisja obejrzała drogi gminne. Do komisji wpłynęło kilka wniosków o przejęcie przez gminę dróg prywatnych. Postanowiono odłożyć ich opiniowanie do chwili obejrzenia dróg. Na spotkanie przybyli właściciele pól golfowych w Naterkach i przedstawili plan rozwoju obiektu. Komisja pozytywnie zaopiniowała proponowane zmiany w budżecie Gminy na 2011 rok, zmianę m.p.z.p. w Łupstychu i upoważniła Wójta do wszczęcia procedury zamiany budynku GOK w Gietrzwałdzie na nowo wybudowany obiekt. Przewodniczący poprosił o możliwość przesunięcia kolejności omawianych punktów ze względu na zaproszonych gości. Goście zostali zaproszeni na konkretną godzinę. Radni wyrazili zgodę na tę propozycję.

Przewodniczący zarządził przerwę od godz. 1125 do godz. 1130.

 

Ad.9. Sprawozdanie z działalności Warmińskiego Związku Gmin – Krzysztof Biadała.

Krzysztof Biadała – Prezes Zgromadzenia Warmińskiego Związku Gmin przedstawił radnym czym zajmuje się Warmiński Związek Gmin. Związek ten postawił sobie za zadanie edukowanie społeczeństwa w dziedzinie selektywnej zbiórki odpadów i rozwiązanie problemu składowania i utylizacji odpadów komunalnych. Z problemem składowania śmieci Związek boryka się już od 18 lat. Obecnie stawia na opcję współpracy z Olsztynem, który chce wybudować spalarnię odpadów. Związek pomaga także gminom w przekazywaniu organom wyższego stopnia wspólnego stanowiska gmin członkowskich. Obecnie Związek pracuje nad utworzeniem dwóch schronisk dla zwierząt na terenie gmin członkowskich. Przedstawił również w skrócie sposób finansowania działalności Związku.

 

Ad.10. Stan bezpieczeństwa na terenie gminy Gietrzwałd – kom. Jacek Idzikowski.

Kierownik Posterunku w Gietrzwałdzie przedstawił radnym sprawozdanie z działania posterunku w Gietrzwałdzie za 2010 rok i odpowiedział na pytania radnych dotyczące działania policji.

 

Ad.11. Informacja o działalności OSP na terenie gminy Gietrzwałd – Gerhard Kryks.

Na sesję przybyli: komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Górzyński i gminny komendant OSP Gerhard Kryks. Komendant G. Kryks przedstawił sprawozdanie z działalności OSP na terenie gminy Gietrzwałd ( załącznik do protokółu). Komendant Miejski przedstawił statystyczne dane z działań straży pożarnej na terenie województwa i powiatu olsztyńskiego. Podziękował strażakom za aktywne działanie a władzom gminy za wspieranie ochotniczych straży pożarnych.

Przewodniczący zarządził przerwę od godz. 1305 do godz. 1315.

 

Ad.6. Odpowiedzi na interpelacje.

Zalewanie posesji w Sząbruku i Gietrzwałdzie i drożność rzeki Giławki – Wójt odpowiedział, że zalania to wynik wieloletnich zaniedbań w konserwacji urządzeń melioracyjnych i budowania budynków na terenach, na których nie powinny być budowane. Wójt czyni starania o uzyskanie map z siecią melioracji na terenie naszej gminy. Na mapach do celów projektowych nie ma naniesionej szczegółowej sieci melioracji. Są tylko kanały główne i studnie zbiorcze. Na przekształconych w budowlane terenach rolnych, gdzie kiedyś były zalewane tylko uprawy, obecnie zalewane są budynki. Aby temu zapobiec należy odtworzyć sieć melioracyjną aby prawidłowo wydawać pozwolenia na budowę. Ustawa mówi, że za stan sieci drenarskiej poza siecią główną odpowiada właściciel gruntu. Procedura egzekwowania dbałości o sieć drenarską jest bardzo skomplikowana i była już przeprowadzona kilka razy w naszej gminie. Właściciele zalewanych posesji w Sząbruku wyrazili wolę finansowego wkładu w wybudowanie sieci drenarskiej Zadaniem gminy będzie spowodowanie aby ta sieć powstała lub została udrożniona z udziałem właścicieli terenu tj. Powiatu, Zarządu Melioracji, gminy i właścicieli gruntów.

Zalanie w Gietrzwałdzie – właściciel wybudował stawek, ma na to pozwolenie wodno-prawne. Istnieje podejrzenie, że nie obniżono na zimę poziomu spiętrzenia wody. Rady Antoszewski wyjaśnił, że obowiązkiem właściciela stawu było dopilnowanie aby spiętrzenie wody w rzece nie przekroczyło rzędnej podanej w pozwoleniu wodno-prawnym. Jeśli nie spełnił tego obowiązku powinien ponieść koszt akcji chroniącej jego dom przed zalaniem.

Chodnik przy boisku Orlik – chodnik został zniszczony gdy usuwano awarię – pękniętą rurę wodociągową. Jak tylko pozwoli pogoda chodnik i ogrodzenie zostaną naprawione.

Wywóz popiołu – w umowie na wywóz odpadów nie ma warunku o nie zabieraniu popiołu. Popiół powinien być zabierany. Przypadki pozostawiania go należy zgłaszać do ZGK. Kierownik ZGK poinformował, że czyni starania aby od następnego roku popiół odbierany był osobno, z przeznaczeniem do rekultywacji. J. Żejmo zaproponował, aby popiół był wywożony np. 2 razy w roku.

Chodnik w Sząbruku – chodnik został uszkodzony przy usuwaniu awarii energetycznej i przez właściciela posesji który wywoził gruz z rozebranego budynku. Wójt poinformował, że chodnik zostanie naprawiony.

Budynek przy ul. Spacerowej w Gietrzwałdzie – gdy tylko pogoda pozwoli budynek zostanie zabezpieczony.

Nazwy ulic – Wójt odpowiedział, że droga wzdłuż oczyszczalni ścieków to ul. Łąkowa, od niej odchodzi w prawo Leśna i kończy się na granicy Gietrzwałdu. Dom p. Kaźmierczaka jest już w Nagladach, więc będzie miał adres z Naglad.

Śliskie drogi – Wójt odpowiedział, że sytuacja na gminnych drogach nie jest zła, ale jeśli trzeba to newralgiczne odcinki zostaną posypane piaskiem.

Budynek gospodarczy w Worytach – Wójt odpowiedział, że należy wykonać prace remontowe, gdyż zły stan techniczny może zagrażać bezpieczeństwu ludzi. Zauważył jednak, że mieszkańcy nie dbają o swoje mieszkania i podwórko. B. Rydzewska poprosiła, aby gmina kupiła materiały do napraw a ona dopilnuje aby mieszkańcy ich dokonali, to może wtedy będą bardziej dbali o swoje miejsce zamieszkania.

Informacje w BIP i na stronie internetowej – Wójt poinformował, że informatyk zachorował i był 14 dni na zwolnieniu lekarskim. Niestety nikt nie może go zastąpić w zakresie obsługi systemu informatycznego.

Przekazywanie sołtysom informacji o terminie sesji – Wójt odpowiedział, że sołtysi zawsze są zawiadamiani o terminie sesji i otrzymują porządek obrad sesji.

Przekazywanie sołtysom informacji o terminie spotkania komisji – T. Antoszewski był zdania, że informacja w BIP o spotkaniach komisji jest wystarczająca. Radni przychylili się do tego stanowiska.

Zamiana gruntów z LP – Wójt poinformował, że zna zarządzenie dyrektora generalnego LP w tej sprawie i pismo w sprawie zamiany działek w Gronitach i Naterkach zostanie wysłane.

Pojemniki na śmieci z ul. Diamentowej – Kierownik ZGK poinformował, że już zostały wywiezione.

 

Ad.7. Podjęcie uchwał w sprawie zmian w budżecie Gminy Gietrzwałd na 2011 rok i zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.

Skarbnik poinformował o proponowanych zmianach w budżecie na 2011 rok:

  1. Zwiększenie dochodów własnych o kwotę 5.400 zł w dziale 750, rozdział 75023, paragraf 0970– wpływy z różnych dochodów.

Nadleśnictwo Stare Jabłonki przekazało powyższą kwotę na rachunek Gminy tytułem należnych kosztów zastępstwa prawnego.

  1. Zwiększenie wydatków bieżących o kwotę 5.400 zł w dziale 750, rozdział 75023, paragraf 4610– koszty zastępstwa prawnego.

  2. W dniu 23 grudnia 2010r. Minister Finansów podpisał nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa (Dz.U. Nr 252, poz. 1692). Zgodnie z § 3 pkt 2 przywołanego rozporządzenia do kategorii kredytów i pożyczek zalicza się również:

- umowy sprzedaży, w których cena jest płatna w ratach, które mają wpływ na poziom długu publicznego

- umowy leasingu zawarte z producentem lub finansującym, w których ryzyko i korzyści z tytułu własności są przeniesione na korzystającego z rzeczy.

W związku z powyższym do długu publicznego trzeba będzie doliczyć:

- nabycie nieruchomości od Indykpolu (akt notarialny został zawarty 20.10.2010r.) w trzech kolejnych ratach

I rata – 100.000 zł została zapłacona 20.10.2010r.

II rata – 160.000 zł do 30 czerwca 2011 roku

III rata – 160.000 zł do 31 marca 2012 roku

Razem raty płatne w 2011r. i 2012r. – 320.000 zł

-Na dzień 31 grudnia 2010r Zakład Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie ma zobowiązania z tytułu zawartych umów leasingowych:

a) Umowa nr GIETRZWAŁD/OL/82759/2009 zawarta z BRE LEASING sp. z o.o. na zakup samochodu ciężarowego VW T 5 – 54.663,54 zł (brutto, w tym 22% VAT)

b) Umowa nr 70484 zawarta z VB Leasing Polska S.A. na zakup koparko-ładowarki JCB 3CX Contractor – 129.704,57 zł (brutto, w tym 22% VAT).

Z powyższego zachodzi potrzeba dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011-2017 w załączniku nr 2 „Prognoza kwoty długu i spłat zobowiązań dla Gminy Gietrzwałd na lata 2011-2017” w pozycji „I. Łączna kwota długu na koniec roku budżetowego, z tego:” w kolumnach: „Przewidywane wykonanie na 31.12.2010 praz w Planie na 2011”.

Skarbnik poinformował radnych o złożeniu sprawozdań z wykonania dochodów i wydatków za 2010 rok.

Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Gietrzwałd na 2011 rok - 14 głosów za.

Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017- 14 głosów za.

 

Ad.8. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na bezczynność Wójta.

Bolesław Korosteński poinformował radnych, że Kierownik ZGK do którego Wójt skierował skargę z dnia 9 kwietnia 2010r. zareagował na nią, pojechał na miejsce zdarzenia i przeprowadził postępowanie wyjaśniające. Popełnił tylko uchybienie, bo nie udzielił na skargę odpowiedzi pisemnej. P. Korol uważał, że brak pisemnej odpowiedzi powoduje, że skarga jest zasadna. Odbyło się głosowanie nad uznaniem skargi za nieuzasadnioną - 9 głosów za, 5 osób wstrzymało się od głosu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na bezczynność Wójta i uznanie jej za bezzasadną – 9 głosów za, 1 głos przeciw, 4 osoby wstrzymały się od głosu.

 

Ad.12. Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie przejęcia przez Gminę Gietrzwałd obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych stałych.

Przewodniczący poinformował o drobnych poprawkach naniesionych przez radcę prawnego. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej w sprawie przejęcia przez Gminę Gietrzwałd obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych stałych – 14 głosów za.

 

Ad.13. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów zabudowy mieszkaniowo-usługowej w m. Łupstych, gmina Gietrzwałd.

Wójt wyjaśnił, że zmiana planu dotyczy jednej działki w Łupstychu, a właściwie jednego ustalenia planistycznego, wyjazdu z działki. Obowiązujący plan przewidywał wyjazd z działki przez działkę sąsiednią na drogę wewnętrzną, jednak właściciel tejże nie wyraził zgody na wydzielenie i sprzedanie gruntu pod drogę. Właściciel działki której dotyczy zmiana planu zwrócił się do Miejskiego Zarządu Dróg w Olsztynie o pozwolenie na wyjazd na ul. Żurawią, gdyż taka możliwość istnieje. Pozwolenie uzyskał i wykonał zmianę w m.p.z.p. uwzględniające wyjazd na ul. Żurawią.

Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów zabudowy mieszkaniowo-usługowej
w m. Łupstych, gmina Gietrzwałd – 14 głosów za.

 

Ad.14. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 262/8 o pow. 1,2888 ha
w Biesalu.

Wójt wyjaśnił, że Gmina jest użytkownikiem wieczystym tej działki i płaci opłatę za jej użytkowanie. Właścicielem ziemi jest Skarb Państwa. Gmina może wystąpić do Wojewody o nieodpłatne przekazanie mienia na własność jeżeli jest ono związane z realizacją jej zadań. Na tej działce jest budynek, który będzie adaptowany na mieszkania socjalne. Aby Gmina mogła wystąpić z wnioskiem o przekazanie nieruchomości konieczna jest uchwała rady gminy w sprawie jej nabycia. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działki Nr 262/8 o pow. 1,2888 ha w Biesalu – 14 głosów za.

 

Ad.15. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie nadania nazw ulicom
w m. Naglady.

Właściciel działki położonej przy ul. Wierzbowa-Iwa wystąpił z wnioskiem aby zmienić jej nazwę na Wierzbowa a sąsiadującej z nią ulicy nazwanej Wierzbowa - Ina na Sosnową. Rada sołecka pozytywnie zaopiniowała wniosek. W Nagladach bez nazwy została główna droga przez wieś. Zaproponowano jej nazwę ul. Stara, a drogi prowadzącej do posesji p. Prusaka – ul. Pruska. Zebranie wiejskie wystąpiło z wnioskiem o zmianę nazwy Stara na Wiejska a Pruska na Rolna. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie nadania nazw ulicom w m. Naglady – 14 głosów za.

 

Ad.16. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki niezabudowanej Nr 120/8
o pow. 2487m
2 w Naterkach.

M. Nowogrodzki wystąpił z wnioskiem o przeniesienie tego punktu a następną sesję gdyż właściciel gruntu nie mógł przybyć na sesję. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem o zdjęcie z porządku obrad uchwały w sprawie nabycia działki niezabudowanej Nr 120/8 o pow. 2487m2 w Naterkach- 12 głosów za, 2 głosy przeciw.

 

 

Ad.17. Sprawy różne.

Wójt poinformował o szkoleniu dla radnych w dniach 11, 12 marca 2011 roku w Zalesiu k. Barczewa.

U. Skwarek poprosiła aby pracownik urzędu zapoznał sołtysów z zasadami tworzenia nazw ulic.

Przewodniczący zapoznał radnych ze skargą księdza z Biesala sprawie sprzedaży alkoholu w sklepie położonym w pobliżu szkoły i kościoła. W tej sprawie wpłynęły również pisma od mieszkańców Łęgut i od Rady Pedagogicznej szkoły w Biesalu. Przewodniczący poprosił aby rada zajęła stanowisko w dwóch sprawach: skargi proboszcza z Biesala i uchwały Rady Gminy Gietrzwałd z 2003 roku w sprawie zasad wydawania pozwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie gminy Gietrzwałd. B. Korosteński poinformował, że Komisja Społeczno-Mieszkaniowa zapoznała się z uchwałą w sprawie zasad wydawania pozwoleń na sprzedaż alkoholu i nie stwierdziła w niej uchybień prawnych. Pozwolenie na sprzedaż alkoholu w sklepie w Biesalu zostało wydane na podstawie tejże obowiązującej uchwały. Radny uważał, że należy uwrażliwić policję na dopilnowanie aby sprzedaż alkoholu odbywała się przy spełnieniu wszystkich warunków pod jakimi wydano pozwolenie na tę sprzedaż i przestrzeganiu przepisów obowiązujących w tej materii. T. Antoszewski zaproponował, aby skierować do Komisji Społeczno-Mieszkaniowej uchwałę w sprawie zasad wydawania pozwoleń na sprzedaż alkoholu celem ponownego przeanalizowania. Przewodniczący podsumował dyskusję i sformułował stanowisko Rady Gminy Gietrzwałd : 1. Pozwolenie na sprzedaż alkoholu zostało wydane zgodnie z obowiązującymi na terenie gminy przepisami, 2. Komisja Społeczno-Mieszkaniowa rozpocznie prace mające na celu ocenę uchwały z 2003 roku w sprawie zasad wydawania pozwoleń na sprzedaż alkoholu i ewentualnie zaproponuje wprowadzenie w niej zmian. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem stanowiska Rady w sprawie sprzedaży alkoholu w sklepie w Biesalu – 14 głosów za. Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady V zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.

 

Protokółowała

Elżbieta Bielańska

 

 

 Podmiot udostępniający informację: gietrzwald_gmina_wiejska
Osoba, która wytworzyla informację: Elżbieta Bielańska Data wytworzenia informacji: 2011-04-06 13:49:27
Osoba, która odpowiada za treść: Elżbieta Bielańska Data udostępnienia informacji: 2011-04-06 13:49:52
Wprowadził informację do BIP: Adam Cieśliński Artykuł był wyświetlony: 585
Osoba, która zmieniła informację: Adam Cieśliński Data aktualizacji informacji: 2011-04-06 13:49:52
Zobacz zmiany w rejestrze zmian »