czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Protokoły Sesji Rady Gminy
 Drukuj informację

Protokół VI sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2011-04-29 13:15:25 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 6

 

VI zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd

dnia 31 marca 2011r.

Początek sesji godz. 1000.

Zakończenie sesji godz. 1515.

Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecny Tadeusz Antoszewski. Przewodniczący poinformował, że nieobecność radnego jest usprawiedliwiona. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.

Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad
V zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i przybyłych gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji oprócz radnych obecni byli: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, dyrektor instytucji kultury Marek Gardzielewski, kierownik referatu inwestycji Agnieszka Kochanowska oraz sołtysi: Naterek Z. Kukuć, Łajs Jan Świst, Naglad Katarzyna Retkowicz, Łupstycha Izabela Moszczyńska i Unieszewa Grzegorz Rupiński a także mieszkanka Gietrzwałdu Aneta Bilińska. Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:

  1. Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.

  2. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.

  3. Interpelacje.

  4. Sprawozdanie Wójta.

  5. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

  6. Odpowiedzi na interpelacje.

  7. Podjęcie uchwał w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok i zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.

  8. Podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego.

  9. Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie utworzenia zakładu budżetowego Zakład Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie.

  10. Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii za 2010r.

  11. Informacja o współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi.

  12. Informacja Przewodniczącego Rady Sportu o działalności i zamierzeniach.

  13. Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie składu Komisji Społeczno-Mieszkaniowej.

  14. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki niezabudowanej Nr 120/8 o pow. 2487m2 w Naterkach.

  15. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek niezabudowanych Nr 44/7 o pow. 926m2 i Nr 44/9 o pow. 179m2 w Naterkach.

  16. Podjęcie uchwały w sprawie darowizny działki niezabudowanej Nr 16/4 o pow. 0,04ha w Rapatach na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie.

  17. Sprawy różne.

Odbyło się głosowanie nad przyjęciem proponowanego porządku obrad – 14 głosów za.

  1. Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.

Radni nie wnieśli uwag do protokółu poprzedniej sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu – 14 głosów za.

Wójt poinformował, że z końcem marca upływa okres zatrudnienia dyrektora GOK Marka Gardzielewskiego. Wójt i Przewodniczący Rady podziękowali dyrektorowi za pracę i wręczyli kwiaty. Marek Gardzielewski zabrał głos dziękując za współpracę.

 

  1. Interpelacje.

Do interpelacji zapisali się:

Józef Grzeszczuk – 1) obwodnica Olsztyna na odcinku Gronity – Kudypy- mieszkańcy proszą, aby byli wcześniej powiadamiani o wejściu na ich grunty z pracami. Ułatwi to oszacowanie strat za jakie wypłacone będzie odszkodowanie. Mieszkańcy proszą również o rozmowy w sprawie zmiany przebiegu obwodnicy. Teren między torami a miejscowością jest trudny geologicznie i budowa tego odcinka będzie droga.

2) przepusty melioracyjne przy drogach – przed Kudypami przepust jest drożny ale za nim jest rozlewisko przy którym nie ma przepustu. Woda podmywa płyty drogowe. Prośba o zlikwidowanie rozlewiska.

3) usunięcie drzewa i wyprostowanie drogi Gronity – Kudypy – między posesjami państwa Uzarskich i Baczewskich jest zakręt ze skarpą na której rośnie drzewo. Granica drogi jest za drzewem. Mieszkańcy proszą o usuniecie drzewa i wyprostowanie drogi co spowoduje poszerzenie drogi i lepszą widoczność na zakręcie.

4) oświetlenie uliczne w Kudypach –oświetlenie było wykonane jesienią ubiegłego roku, ale niektóre słupy są pochylone. Prośba o poprawienie usterek.

Marek Nowogrodzki – prośba o ustawienie dwóch znaków ograniczenia prędkości do 40km/h na ul. Diamentowej w Naterkach – dobra nawierzchnia dogi zachęca kierowców do rozwijania znacznych prędkości, co zagraża bezpieczeństwu mieszkańców.

Andrzej Robaczewski – 1) jak często i gdzie wywożone są osady z oczyszczalni,

2) czyszczenie studzienek i udrażnianie odpływów – prośba o wyczyszczenie studzienki deszczowej przy kapliczce i naprzeciwko przystanku autobusowego,

3) kiedy powstaną maszty internetowe,

4) oznakowanie zjazdów do Gietrzwałdu – prośba o oznakowanie środkowego zjazdu do Gietrzwałdu z drogi nr 16 (zjazd przy wiadukcie). Nie ma oznakowania ani od strony Olsztyna ani od strony Ostródy.

5) załatanie dziur na ul. Wiejskiej w Nagladach oraz oczyszczenie rowów przy przepuście drogowym, załatanie dziur na ul. Ostródzkiej, od sklepu nr 13 do mostu, i na ul. Olsztyńskiej w Gietrzwałdzie - prawy pas na wysokości oczyszczalni.

Maria Brożewska – remont drogi Łajsy – Pęglity, a szczególnie zabezpieczenie rowów na wysokości przepompowni ścieków. Droga jest brukowana, ale teraz jest tak pozapadana, że uniemożliwia przejazd.

2) podłączenie świetlicy w Pęglitach do kanalizacji i wodociągu – prośba o dokończenie inwestycji.

3) wyrównanie drogi koło p. Skarżyńskich – była tam nawożona ziemia, ale ciągle sącząca się woda powoduje podmywanie drogi. Prośba o ustalenie przyczyny podmywania i usuniecie jej.

Piotr Korol – droga Biesal-Jadaminy-Guzowy Piec – metodyka remontu drogi oraz zakres i czas pracy pracowników pracujących przy usuwaniu krzewów. Trwa obecnie remont tej drogi co utrudnia przejazd nią. Kiedy remont zostanie zakończony? Pracownicy usuwają tylko grubsze gałęzie a cienkie zostają, dlaczego?

2) kto nadzoruje te prace. W jakich godzinach pracują tam pracownicy i kto sprawuje nad nimi nadzór?

Radny prosił również o wspólne z pracownikiem gminy obejrzenie 3 przepustów w okolicy Guzowego Pieca i Śródki. Mieszkańcy zgłaszali potrzebę ich wyczyszczenia naprawienia, ponieważ są zarwane.

Grzegorz Rupiński – sołtys Unieszewa – poprawienie (w ramach gwarancji) chodnika i wjazdu do remizy OSP w Unieszewie. Chodnik w czasie zimy podniósł się i nie można było otworzyć drzwi garażu OSP. Chodnik ma wyszczerbione krawężniki.

Małgorzata Łączyńska – kiedy będą wywożone śmieci wielkogabarytowe?,

Bolesław Korosteński - 1) przepompownia ścieków nr 10 przy ul. Św. Brunona – właściciel gruntu położonego za przepompownią prowadząc prace ziemne zasypał rów odwadniający a także naruszył granice działki, co spowodowało że płot sąsiada wisi w powietrzu. Uszkodził także sieć drenarską. Czy trwa postępowanie zmuszające go do naprawienia uszkodzeń?

Prośba o postawienie tablicy zakazującej wywożenie śmieci na teren przepompowni, gdyż zaczęły pojawiać się tam śmieci.

2) Naterki – skrzyżowanie drogi powiatowej – pobocze na skrzyżowaniu jest w fatalnym stanie, zagraża bezpieczeństwu pojazdów tam przejeżdżających. Prośba o interwencję w tej sprawie.

Czy powiat wypowiedział się na temat dokończenia prac przy chodniku i poboczu w Sząbruku?

Barbara Rydzewska – 1) wycieki z szamba przy budynku nr 32 w Worytach - z tego budynku pod drogą przechodzi rura z której sączy się cuchnąca woda. Prośba o wyjaśnienie i usuniecie wycieku.

2) jakie są decyzje Wójta dotycząca budynku Nr 23 w Worytach.

Iwona Omilian – prośba o umieszczenie pojemników na śmieci na plaży wiejskiej w Barwinach. Mieszkańcy zobowiązali się uporządkować teren po zimie ale proszą o pojemniki aby można było do nich wrzucać śmieci.

 

  1. Sprawozdanie Wójta.

Wójt poinformował, że RIO w Olsztynie zakończyła kontrola urzędu. W protokóle znalazły się tylko cztery uwagi. Wójt poinformował, że szkoła w Sząbruku została oddana do użytkowania. Obecnie trwa rozliczanie się z wykonawcą. Odbyło się spotkanie z wykonawcą drogi z Gietrzwałdu do Rentyn. Ogłoszony został przetarg na „Ogrody Gietrzwałdzkie” i budowę klatki schodowej w szkole w Gietrzwałdzie. Odbyło się kolejne spotkanie ZGOK w Olsztynie. Przygotowywana jest umowa o pozyskaniu środków unijnych. Jej podpisanie nastąpi w kwietniu.

Wójt przedstawił gospodarkę nieruchomościami (załącznik do protokółu) informując o odbytych przetargach na sprzedaż nieruchomości, przekazaniach i przejęciach nieruchomości, rozłożeniu na raty naliczonej kary za niedotrzymanie terminu zabudowy.

 

  1. Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.

Iwona Omilian – Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że Komisja odbyła 2 posiedzenia. Na pierwszym odwiedziła szkołę w Gietrzwałdzie i spotkała się z jej dyrektorem. Po wizji Komisja stwierdziła potrzebę dobudowy klatki schodowej i dwóch sal lekcyjnych, utwardzenie placu zniszczonego w czasie budowy odwodnienia, potrzebę remontu gabinetu dyrektora i sekretariatu oraz zakup tablicy multimedialnej. Dyrektor zaproponowała adaptację strychu na cele dydaktyczne. Co zyskało pozytywną opinię Komisji. Komisja proponuje rozważenie budowy przedszkola w połączeniu z budową klatki schodowej w szkole w Gietrzwałdzie. Komisja spotkała się z kierownikiem posterunku policji w Gietrzwałdzie. Poinformował on o utracie etatu wraz z odejściem pracownika z posterunku. Wniosek Komisji – zwrócenie się z prośbą do komendanta miejskiego o przywrócenie etatu. Komisja rozmawiała o bezpańskich psach i obowiązkach właścicieli czworonogów. Komisja wnioskuje o opracowanie ulotki o obowiązkach właścicieli psów i rozpowszechnienie jej wśród mieszkańców oraz o zamieszczenie artykułu na ten temat w Gazecie Gietrzwałdzkiej. Komisja zaprosiła Adama Kochanowskiego aby przedstawił zagadnienia związane z przedsięwzięciem Park Kulturowy droga Gietrzwałd – Woryty. Komisja rozpatrzyła podania o przyznanie mieszkań socjalnych. Z powodu braku mieszkań odpowiedziała na wszystkie negatywnie. Dyskutowano nad utworzeniem funduszu reprezentacyjnego dla ludzi promujących gminę poza jej terenem. Komisja wnioskuje o wydzielenie takiego funduszu w dziale promocja i opracowanie regulaminu przyznawania nagród. Komisja wnioskuje o zamieszczenie w BIP listy firm prowadzących działalność na terenie naszej gminy. Firmy te wspierają inicjatywy lokalne i umieszczenie ich na stronie gminy byłoby formą podziękowania za wsparcie i reklamą ich działalności. Drugie spotkanie upłynęło na spotkaniu ze Skarbnikiem, który szczegółowo wyjaśnił proponowane zmiany w budżecie. Komisja spotkała się również z Przewodniczącym Rady rozmawiając o strategii rozwoju gminy, sposobami promocji gminy i koniecznością przeanalizowania regulaminu komisji alkoholowej. U. Skwarek zapytała czy komisja wystąpiła z wnioskiem o rozbudowę szkoły w Gietrzwałdzie do Wójta. Przewodnicząca odpowiedziała, że wniosek zawarty jest w protokóle. Wójt poinformował, że w momencie gdy powstała konieczność przebudowy klatki schodowej została opracowana koncepcja rozbudowy szkoły, a mianowicie rozbudowa klatki schodowej, dobudowanie 4 sal lekcyjnych i przedszkola. Koncepcja będzie realizowana etapami w zależności od możliwości finansowych. W bieżącym roku zrealizowana zostanie przebudowa klatki schodowej i na ten etap opracowana została dokumentacja techniczna i budowlana.

Marek Nowogrodzki w imieniu Przewodniczącego Komisji Gospodarczej. Komisja odbyła dwa posiedzenia i objechała drogi gminne. Wniosek – drogi są w bardzo złym stanie. Komisja za główny cel postawiła sobie opracowanie programu mającego na celu poprawienie stanu dróg. Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek państwa Stawickich o przejecie na mienie gminy działek w Naterkach na poszerzenie dróg i wniosek o przekazanie dyrekcji dróg krajowych działki gminnej w Rapatach pod drogę. Komisja zajęła stanowisko odnośnie rozkładania na raty wymierzonych kar za niewywiązanie się z terminu zabudowy działek. Zgadza się na rozłożenie, ale nie więcej niż na 4 raty i wpłata ostatniej ma nastąpić do 15 listopada. Komisja dyskutowała o potrzebie reorganizacji ZGK i zapoznała się z projektem reorganizacji zaproponowanym przez Wójta. Skarbnik omówił propozycje zmian w budżecie. Komisja zaopiniowała je pozytywnie. Wójt przedstawił potrzebę zatrudnienia pracownika zajmującego się drogami i urządzeniami melioracyjnymi. Komisja zapoznała się z wnioskami o przejęcie dróg i wnioskiem o przekazanie gruntu w ramach należności – opłaty adiacenckiej.

Komisja Rewizyjna nie odbyła spotkania.

  1. Odpowiedzi na interpelacje.

Obwodnica Olsztyna – Wójt odpowiedział, że na obecnym etapie budowy zmiana trasy jest niemożliwa. Dyrekcja generalna zobowiązała się do wcześniejszego uprzedzania właścicieli o wejściu na ich teren z pracami. Wójt poinformował, że w rozmowach z dyrektorem generalnej dyrekcji dróg ustalił, że w specyfikacji warunków zamówienia znajdzie się zapis zobowiązujący wykonawcę do pozostawienia drogi Gronity – Kudypy w dobrym stanie.

Przepusty pod drogami – Wójt odpowiedział, że obecnie na każdej drodze jest kilka do udrożnienia. Obecnie trwa naprawa sieci odwadniającej drogę Biesal-Jadaminy-Guzowy Piec. Gdy zostanie zakończona brygada będzie kolejno naprawiała przepusty, najpierw na drogach którymi jeździ autobus szkolny, a następnie pozostałe.

Wycięcie drzewa – Wójt poprosił aby sołectwo złożyło wniosek o wycięcie drzewa go urzędu gminy.

Rozlewisko pod Kudypami – zostało już osuszone poinformował Wójt.

Znaki drogowe na ul. Diamentowej – zostanie złożony wniosek do powiatu w tej sprawie.

Osady z oczyszczali – odpowiadał kierownik ZGK – był usuwany tylko raz. Było to w ubiegłym roku. Osady są składowane na wysypisku w Biesalu, zgodnie z pozwoleniem. Osady wywozi się co kilka lat.

Udrożnienie studzienek – odpowiadał kierownik ZGK – ekipa sprząta już piasek pozostały po zimie i czyści studzienki. Do połowy kwietnia akcja czyszczenia studzienek powinna być zakończona.

Oznakowanie zjazdu do Gietrzwałdu – J. Kasprowicz odpowiedział, że rozmawiał już z kierownikiem rejonu i znak zostanie ustawiony.

Maszty internetowe – program realizuje firma zewnętrzna. Umowa jest realizowana zgodnie z podpisaną umową. Przewiduje się, że realizacja przedsięwzięcia nastąpi w ciągu 6 miesięcy od podpisania umowy, a została podpisana w marcu.

Dziury w drodze w Nagladach – miały być łatane dzisiaj, ale firma wykonująca roboty zaproponowała sfrezowane nawierzchni i położenie nowego dywanika. Wykonawca czeka na decyzję Wójta.

Dziury na drodze w Gietrzwałdzie załata ZGK.

Droga Łajsy – Pęglity – zostanie przeprowadzona próba wyrównania drogi walcem drogowym średnio ciężkim, wibracyjnym. Jeśli próba się powiedzie to droga zostanie poprawiona. Próba zostanie przeprowadzona w ciągu 2 – 3 tygodni.

Podłączenie świetlicy - kierownik ZGK odpowiedział, że świetlica zostanie podłączona do sieci wodno-kanalizacyjnej.

Droga koło p. Skarżyńskiego – jest wąska, powstaje nowe osiedle i jest za wąska. Wybija tam woda, ale był tam robiony drenaż. Wójt zdecydował poczekać aż skończą się roztopy i wtedy sprawdzić dlaczego droga jest zalewana.

Droga do Jadamin i Guzowego Pieca – odcinek z Jadamin do Parwółek został już poprawiony. Następnie będzie robiony odcinek z Jadamin do Salminka i Guzowego Pieca. Wycinkę krzaków prowadzi ekipa ZGK. Pracownicy nie pracowali cały dzień. Wycinane są tylko grube gałęzie, a reszta będzie wykaszana kosiarką z gwiazdą. Od poniedziałku krzewy będą wycinane aż do ich całkowitego usunięcia.

Chodnik w Unieszewie – Wójt odpowiedział, że po zimie zdarzają się wysadziny pozmarzlinowe. Wykonawca usunie usterki.

Śmieci wielkogabarytowe – jest ustalony harmonogram wywozu, poinformował kierownik ZGK i zostanie rozdany radnym.

Przerwa od godz. 1150 do 1220.

Ul. Św. Brunona – odpowiadał kierownik ZGK - właściciel działki, który przeprowadzając roboty ziemne uszkodził system odwadniania zlecił ZGK naprawienie drenażu, ale zima uniemożliwiła pracę. Właściciel zobowiązał się do naprawienia szkód na własny koszt.

Śmieci – zostaną uprzątnięte poinformował J. Kasprowicz.

Droga powiatowa – pobocze – Wójt poinformował, że rozmawiał już ze starostą. Są pieniądze na remont poboczy drogi i zostanie on w tym roku wykonany, łącznie z poszerzeniem drogi w Sząbruku.

Wyciek z szamba w Worytach – Wójt poinformował, że wyśle pracownika, który sprawdzi wyciek na miejscu i podejmie odpowiednie kroki.

Budynek Nr 23 w Worytach – Wójt poinformował, że budynek gospodarczy zostanie wyremontowany, a budynek mieszkalny również ale w zakresie umożliwiającym właściwą eksploatację.

Pojemniki na śmieci na plaży w Barwinach – Wójt poinformował, że zostaną ustawione.

 

  1. Podjęcie uchwał w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok i zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.

Skarbnik przedstawił proponowane zmiany w budżecie:

  1. Wojewoda Warmińsko-Mazurski, decyzją Nr FK 2/2011 z dnia 23 lutego 2011r. ustalił wysokość dochodów budżetowych i dotacji celowych z budżetu państwa dla Gminy Gietrzwałd na rok 2011, po uchwaleniu przez Sejm ustawy budżetowej na rok 2011.

  1. Dotacje celowe na realizację zadań z zakresu administracji rządowej

- zwiększenie budżetu w dziale 852 – Pomoc społeczne w rozdziale 85212 – Świadczenia rodzinne, zaliczka alimentacyjna oraz składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego w paragrafie 2010 o kwotę 5.312 zł

- zwiększenie budżetu w dziale 852, rozdziale 85213 – Składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacane przez osoby pobierające niektóre świadczenia z pomocy społecznej w paragrafie 2010 o kwotę 135 zł

  1. Dotacje celowe na finansowanie zadań własnych bieżących

- zmniejszenie budżetu w dziale 852, rozdziale 85213 w paragrafie 2030 o kwotę 316 zł

- zmniejszenie budżetu w dziale 852, rozdziale 85216 – Zasiłki stałe w paragrafie 2030 o kwotę 2.381 zł

- zwiększenie budżetu w dziale 852, rozdziale 85214 – Zasiłki i pomoc w naturze oraz składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w paragrafie 2030 o kwotę 2.526 zł

- zwiększenie budżetu w dziale 852, rozdziale 85219 – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w paragrafie 2030 o kwotę 26.512 zł

Razem zwiększenie dotacji celowych o kwotę 34.485 zł

Razem zmniejszenie dotacji celowych o kwotę 2.697 zł

  1. Zgodnie z pismem Ministra Finansów z dnia 11 lutego 2011r. (do Urzędu wpłynęło 24.02.2011r.) zmniejsza się subwencję oświatową na 2011r. w dziale 758, rozdziale 75801 w paragrafie 2920 o kwotę 104.131 zł.

W związku ze zmniejszeniem subwencji oświatowej zachodzi potrzeba zmniejszenia wydatków bieżących w dziale 801 – Oświata wg poniższego:

Rozdział

§

Wyszczególnienie

Zmniejszenie

80101

 

Szkoły podstawowe

 

 

4210

Zakup materiałów

16.500

 

4260

Zakup energii

33.080

 

4300

Zakup usług pozostałych

11.780

80110

 

Gimnazja

 

 

4260

Zakup energii

23.771

 

4300

Zakup usług pozostałych

19.000

 

 

Razem

104.131

 

  1. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego decyzją z dnia 02 marca 2011r. przyznał dotację celową w kwocie 10.415 zł dla Gminy Gietrzwałd na realizację zadań zleconych gminie z zakresu administracji rządowej określonych w ustawie z dnia 4 marca 2010 roku o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 roku w dziale 750, rozdział 75056, § 2010.

W ramach przyznanej kwoty dotacji będą sfinansowane dodatki spisowe dla członków Gminnego Biura Spisowego, umowy zlecenia dla pracowników urzędu nie będących członkami Gminnego Biura Spisowego oraz na wydatki rzeczowe związane z funkcjonowaniem biura.

  1. Przeniesienia wydatków bieżących działu 750, rozdziału 75075 – Promocja Gminy Gietrzwałd z paragrafu 4300 – Zakup usług pozostałych w kwocie 1.600 zł do działu 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, rozdział 92109 – Gminnych Ośrodek Kultury, paragraf 2480 – dotacje podmiotowe. Kwota 1.600 zł zostanie wykorzystana przez Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie na opłacenie ryczałtu na rzecz ZaiKSu w wysokości 200 zł za granie jednego spektaklu przez Wspaniały Teatr bez Nazwy. Wspaniały Teatr bez Nazwy w lutym i marcu zagrał już cztery spektakle, a do końca roku zagra łącznie osiem na terenie naszej Gminy.

  2. Sąd Rejonowy w Olsztynie pismem z dnia 17.03.2011r. Sygn.akt. XNS143/09 powiadomił o wysokości kosztów postępowania sądowego w wysokości 14.189,22 zł w sprawie Gminy Gietrzwałd z udziałem E.Lebiedzińskiego, J.Guza i innych o zasiedzenie.

Powyższe koszty dot. sprawy o zasiedzenie nieruchomości zabudowanej w Biesalu Nr 21 (8-rodzinny budynek mieszkalny), która została rozpatrzona przez Sąd Rejonowy w Olsztynie na wniosek Gminy Gietrzwałd.

W związku z powyższym zachodzi potrzeba dokonania zmian w budżecie gminy w ten sposób, że przenosi się planowane wydatki budżetowe z rozdziału 71004- Plany zagospodarowania przestrzennego gminy w kwocie 14.189,22 zł do rozdziału 70095- Pozostała działalność –gospodarka nieruchomościami w § 4610 – koszty postępowania sądowego w kwocie 14.189,22 zł.

Skarbnik przedstawił również proponowane zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej i wydatkach inwestycyjnych. Zaproponowane zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej uzyskały pozytywną opinię Komisji Gospodarczej i Komisji Społeczno-Mieszkaniowej. U. Skwarek miała uwagę do zmian w budżecie. Jej zdaniem uchwalony budżet nie przewidział wydatków które są teraz wprowadzane. Jej zdaniem należało je uwzględnić w uchwalanym budżecie. Wójt wyjaśnił, że gdy tworzony był projekt budżetu nie były znane wielkości wydatków które dzisiaj proponuje się wprowadzić do budżetu. Wydatki ogółem nie ulegają zmianie. Kwoty potrzebne na pokrycie wydatków zostały przeniesione z innych działów. Wójt poinformował, że na każdej sesji będą wprowadzane zmiany w budżecie bo toczące się życie będzie niosło taką potrzebę. Skarbnik wyjaśnił, że miał wiedzę, iż niektóre wydatki trzeba będzie wprowadzić do budżetu, ale w momencie jego uchwalania nie znał ich wielkości. Zaplanowana została rezerwa budżetowa i są zaplanowane wydatki w innych działach i stąd można przesuwać środki na niezbędne wydatki. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok – 13 głosów za, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017 – 11 głosów za, 3 osoby wstrzymały się od głosu.

  1. Podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego.

Sekretarz wyjaśniła zasadę wyodrębniania funduszu sołeckiego. Podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego wiąże się z zastosowaniem wzoru do obliczania środków dla sołectwa oraz dyscypliny w realizowaniu zaplanowanych przez sołectwo wydatków. Środki muszą być wydane zgodnie z ustalonym planem wydatków, nie ma możliwości wprowadzania zmian. Gdy nie zostaną wydane nie przechodzą na rok następny. Sołtysi proponowali aby nie wyodrębniać funduszu sołeckiego zgodnie z obowiązującymi przepisami, a taka możliwość istnieje, ale stosować nadal sposób naliczania środków dla sołectw zawarty w ustawie o funduszu sołeckim, bo jest on korzystny. Nie wyodrębnianie funduszu sołeckiego daje możliwość zmian w planie wydatków sołeckich i przeniesienia niewykorzystanych środków na rok następny.

  1. Robaczewski – brak możliwości zmian w wydatkach jest niewątpliwie wadą wyodrębnie-nia funduszu jak i brak możliwości ich przeniesienia na rok następny. Zaletą jest wielkość naliczonych środków.

J. Grzeszczuk – był zdania, że ważna dla sołectw jest możliwość przechodzenia środków na rok następny. Wójt poinformował, że nawet gdy nie zostanie wyodrębniony fundusz sołecki będzie stosował podany w nim sposób naliczania środków dla sołectw.

Z. Kukuć był zadania, że wyodrębnienie funduszu sołeckiego przy niemożności zmian w planie wydatków nie jest dobrym pomysłem.

Odbyło się głosowanie na podjęciem uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienia funduszu sołeckiego – 14 głosów za.

 

  1. Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie utworzenia zakładu budżetowego Zakład Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie.

Sekretarz wyjaśniła, że uchwała w sprawie zmiany uchwały o utworzeniu zakładu budżetowego – Zakład Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie została podjęta na IV sesji w dniu 27 stycznia 2011 r., jednak Wojewoda Warmińsko-Mazurski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające jej nieważność. Wojewoda stwierdził nieważność uchwały z powodu niezgodnego z prawem określenia sposobu wejścia w życie uchwały - uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2011 roku i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Takie określenie wejścia w życie jest niezgodne z przepisami właściwymi dla zawierających normy powszechnie obowiązujące aktów prawa miejscowego, a za taki akt uznaje Wojewoda ww. uchwałę. Proponuje się wprowadzenie zmiany w sposobie wejścia w życie uchwały i określenie go w następujący sposób: Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pozostała treść uchwały pozostaje bez zmian. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej w sprawie utworzenia zakładu budżetowego Zakład Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie – 14 głosów za.

 

  1. Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii za 2010r.

Na salę przybyła M. Biadała członek GKRPA i przedstawiła sprawozdanie z realizacji programu (załącznik do protokółu) i odpowiadała na pytania radnych. Sprawozdanie zawierało zestawienie zagadnień i problemów jakimi zajmuje się Komisja. Poinformowała, że szczegółowe sprawozdanie również finansowe zawarte jest w sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2010 rok.

 

  1. Informacja o współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi.

Informację przedstawiła Agnieszka Zabłocka, pracownik urzędu gminy, zajmująca się współpracą z organizacjami pozarządowymi. Poinformowała o umocowaniach prawnych działania organizacji pozarządowych i ich współpracy z gminą, jakie organizacje działają na terenie naszej gminy i jakie imprezy zorganizowały korzystając ze wsparcia finansowego budżetu gminy (załącznik do protokółu).

Przerwa od godz. 1415 do godz. 1425.

 

  1. Informacja Przewodniczącego Rady Sportu o działalności i zamierzeniach.

Nowo wybrany przewodniczący Rady Sportu Mieczysław Gębski przedstawił radnym wstępny plan pracy Rady Sportu. Będzie kontynuowana praca poprzedniej Rady, więc imprezy cykliczne będą nadal organizowane. Zgłaszają się osoby które chcą pracować w Radzie lub z nią współpracować. Planuje aby w każdym miesiącu odbyła się jakaś większa impreza sportowa. Planuje ułożenie kalendarza imprez na okres od września 2011r. do sierpnia 2012 r. Działania swe chce organizować wykorzystując istniejące obiekty sportowe, organizować imprezy nie tylko dla osiągających dobre wyniki ale dla wszystkich mieszkańców. Imprezy sportowe mają zawierać w sobie elementy rywalizacji, rozrywki i popularyzować aktywność fizyczną.

 

  1. Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie składu Komisji Społeczno-Mieszkaniowej.

Radny Piotr Korol w dniu 15 marca br. złożył rezygnację z pracy w Komisji Społeczno-Mieszkaniowej. W tej sytuacji zachodzi potrzeba podjęcia uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Komisji Społeczno – Mieszkaniowej Rady Gminy Gietrzwałd w której Rada uchwaliła skład osobowy ww. Komisji. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej w sprawie składu Komisji Społeczno-Mieszkaniowej - 14 głosów za.

  1. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki niezabudowanej Nr 120/8 o pow. 2487m2 w Naterkach.

Wójt odbył rozmowę z właścicielem gruntu. Właściciel chciał za działkę 400 tys., po negocjacjach zszedł do 100 tys. i oznajmił, że jest to ostateczna cena. Gmina nie ma w budżecie takiej kwoty przeznaczonej na ten cel. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działki niezabudowanej Nr 120/8 o pow. 2487m2 w Naterkach – 0 głosów za, 14 głosów przeciw.

 

  1. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działek niezabudowanych Nr 44/7 o pow. 926m2 i Nr 44/9 o pow. 179m2 w Naterkach.

Przewodniczący poinformował, że właściciele chcą przekazać grunt nieodpłatnie z przezna-czeniem na poszerzenie drogi. Komisja Gospodarcza wydała opinię pozytywną w tej spra-wie. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działek niezabudo-wanych Nr 44/7 o pow. 926m2 i Nr 44/9 o pow. 179m2 w Naterkach – 14 głosów za.

 

  1. Podjęcie uchwały w sprawie darowizny działki niezabudowanej Nr 16/4 o pow. 0,04ha w Rapatach na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie.

Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały sprawie darowizny działki niezabudowanej Nr 16/4 o pow. 0,04ha w Rapatach na rzecz G D D K i A Oddz. w Olsztynie – 14 głosów za.

 

  1. Sprawy różne.

E. Bielańska poinformowała radnych o sposobie wypełniania oświadczenia majątkowego oraz o terminie złożenia oświadczenia. J. Grzeszczuk poprosił o przewiezienie kruszywa spod Kudyp na drogę Gronity – Dajtki. Zgłosił również uszkodzony przepust na drodze Gronity – Dajtki i prosił o naprawienie go. Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że Komisja spotka się 8 kwietnia w szkole w Biesalu. Wójt poinformował, że zostało złożone do RIO w Olsztynie sprawozdanie z wykonania budżetu za 2010 rok. Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamknął obrady VI zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.

 

Protokółowała

E. Bielańska

 

 

 

 

 Podmiot udostępniający informację: gietrzwald_gmina_wiejska
Osoba, która wytworzyla informację: Elżbieta Bielańska Data wytworzenia informacji: 2011-04-29 13:15:00
Osoba, która odpowiada za treść: Elżbieta Bielańska Data udostępnienia informacji: 2011-04-29 13:15:25
Wprowadził informację do BIP: Adam Cieśliński Artykuł był wyświetlony: 424
Osoba, która zmieniła informację: Adam Cieśliński Data aktualizacji informacji: 2011-04-29 13:15:25
Zobacz zmiany w rejestrze zmian »