czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Protokoły Sesji Rady Gminy
 Drukuj informację

Protokół XIV sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2011-12-30 08:13:53 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 14
 
XIV zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd
 dnia 2 grudnia 2011r.
 
Początek sesji godz. 1200
Zakończenie sesji    godz. 1410.
Na sesji obecnych było 15 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
 
Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad XIV zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli także: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Kierownik Działu Inwestycje Agnieszka Kochanowska, Zbigniew Kukuć sołtys Naterek i redaktor Gazety Gietrzwałdzkiej. Na sesję przybyła grupa mieszkańców Biesala (lista gości – załącznik do protokółu). Na sesję zaproszona została  Ola Certa laureatka nagrody Arca Talentica za 2011 rok. Iwona Omilian – Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej, Przewodniczący Rady i Wójt wręczyli laureatce nagrodę finansową i pogratulowali zdobycia nagrody.   
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.
3.   Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.
4.    Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia jednostkowych stawek dotacji przedmiotowych  dla Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie.
5.    Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę
i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
6.    Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania m.p.z.p. w obrębie Gronity cz. dz. Nr 3348/14 i w obrębie Naterki – cz. dz. Nr 3342/7.
7.    Sprawy różne.
Piotr Korol poprosił o możliwość przedstawienia prezentacji związanej z Rokiem Lasu na początku sesji a nie w sprawach różnych jak było przewidziane. Goście poprosili o udzielenie głosu w punkcie Sprawy różne. T. Antoszewski wystąpił z wnioskiem formalnym aby  cały punkt 7 . Sprawy różne omawiać jako punkt 2. Pozostałe punkty porządku obrad zmienią numerację na o 1 większą. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem i przyjęciem zmienionego porządku obrad – 15 głosów za.
 
Ad.2.    Sprawy różne.
Piotr Korol przedstawił prezentację o lasach w Polsce i szczegółową charakterystykę lasów
Nadleśnictwa Jagiełek.
Głos zabrała mieszkanka Biesala przytaczając zapisy z Planu Odnowy Miejscowości Biesal Przedstawiała Biesal i jego najbliższą okolicę jako miejsce o dużych walorach przyrodniczych. Przytoczyła również zapisy mówiące o planowanych na najbliższe lata inwestycjach w Biesalu. Zauważyła, że nie ma tam zamiaru budowy wiatraków, biogazowni i schroniska dla zwierząt. Mieszkańcy chcą aby realizowane były tylko inwestycje które zaplanowane są w Planie Odnowy.  
Anna Witkowska, mieszkanka Biesala przypomniała, że w biesalskim starodrzewie zamieszkuje pachnica dębowa – owad któremu grozi wyginięcie. Przytoczyła informację o zanieczyszczaniu Pasłęki ściekami z fermy w Biesalu. Jej zdaniem wybudowanie biogazowi grozi dalszemu zanieczyszczaniu tej rzeki. Przypomniała, że w okolicach Biesala przebiegają szlaki rowerowe. Prosiła o rozważne podejmowanie decyzji o lokowaniu w Biesalu inwestycji typu biogazownia, wiatraki czy schronisko dla psów, bo okolica bardziej przyciągać będzie swoimi walorami przyrodniczymi niż inwestycjami tego typu. Mieszkanki poinformowały, że powstaje Stowarzyszenie Przyjaciół Biesala, które będzie monitorowało wszystkie sprawy dotyczące tej miejscowości
A. Robaczewski – dlaczego pismo p. Czerwińskiej kierowane do wiadomości Komisji Społeczno-Mieszkaniowej nie dotarło do Komisji. Zapytał również dlaczego cena 1m2 mieszkania na parterze, które było kilka lat temu remontowane i ma większą powierzchnię,  jest niższa niż mieszkania na górze, które od 30 lat nie było remontowane i jest mniejsze. Wójt wyjaśnił, że wykonany remont mieszkania na parterze nie ma wpływu na jego cenę. Metodą szacunkową wyceniany jest 1m2 powierzchni budynku. Mieszkanie mniejsze jest droższe, gdyż na jego cenę wpływają koszty urządzeń wodno-kanalizacyjnych.
P. Korol poinformował, że do Komisji Rewizyjnej wpłynęło pismo od Firmy „Conrad” Polska Szkoła Języków z prośbą o odpowiedź, dlaczego odrzucono jej ofertę na przeprowadzenie kursu języka angielskiego mimo iż miała najniższą cenę. Wójt wyjaśnił, że firma ta nie spełniła istotnego warunku zapraszającego do przetargu, a mianowicie zaproponowała zajęcia w trzech szkołach jednego dnia, gdy przedmiotem zamówienia były zajęcia w trzech szkołach ale w każdej innego dnia ze względu na odwożenie dzieci po zajęciach, które odbywają się po lekcjach.
G. Rupiński – sołtys Unieszewa zgłosił problem mieszkańców budynku nr 90 w Cegłowie polegający na złej jakości dostarczanej wody. Wójt odpowiedział, że aby mieszkańcy mieli  wodę musiał przejąć nadzór nad hydrofornią i oczyszczalnią ścieków po firmie Wienerberger. W ten sposób ujęcie wody stało się częścią zbiorowego zaopatrywania w wodę i woda podlega okresowemu badaniu jakości. Wykonuje je Sanepid. Woda z tego ujęcia nie jest gorszej jakości, tylko nie była wcześniej badana i nie były znane jej parametry. Planowane jest podłączenie budynku do gminnej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
B. Korosteński – na drodze powiatowej Sząbruk – Tomaszkowo przy osiedlu leżącym na terenie gm. Stawiguda znak ograniczenia prędkości do 40 km jest postawiony za zakrętem i schowany za drzewami. Prośba mieszkańców o przestawienie znaku tak, aby był dobrze widoczny. Wójt odpowiedział, że wystąpi w tej sprawie z pismem.  O godz. 1315 goście opuścili salę obrad. Przewodniczący ogłosił przerwę od godziny 1335 do godziny 1350.
 
Ad.3.    Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.
Skarbnik poinformował o zmianach w budżecie zawartych w projekcie uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok – 15 głosów za.
 
Ad.4.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017 – 15 głosów za.
 
Ad.5.    Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia jednostkowych stawek dotacji przedmiotowych dla  Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie.
Zagadnienie radni omawiali szczegółowo na wspólnym posiedzeniu komisji. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie ustalenia jednostkowych stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie – 15 głosów za.
 
Ad.6.    Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
Zagadnienie radni omawiali szczegółowo na wspólnym posiedzeniu komisji. Kierownik ZGK poinformował, że cena wody dla wszystkich odbiorców, poza Łupstychem, wynosi 3,51zł brutto, dla Łupstycha 3,57zł. Odprowadzanie ścieków: od osób indywidualnych 5,24zł, od firm 5,36zł. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków – 15 głosów za.
 
Ad.7.    Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania m.p.z.p. w obrębie Gronity cz. dz. Nr 3348/14 i w obrębie Naterki – cz. dz. Nr 3342/7.
Wójt poinformował, że tereny wymienione w projekcie uchwały to działki dzierżawione od lasów i wykorzystywane przez mieszkańców wsi na place rekreacyjne. Czynione są starania o zamianę tych działek, ale bezskutecznie. Wskazanie przeznaczenia tego terenu w planie zagospodarowania powinno pomóc w zamianie gruntów. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania m.p.z.p. w obrębie Gronity cz. dz. Nr 3348/14 i w obrębie Naterki – cz. dz. Nr 3342/7 – 15 głosów za.
Wójt poinformował o szkoleniu na temat ogólnych warunków uzyskania pomocy w ramach osi IV ryby. Na tym porządek obrad wyczerpano i przewodniczący zamknął obrady XIV zwyczajnej sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
 
Protokółowała
Elżbieta Bielańska
 Podmiot udostępniający informację: gietrzwald_gmina_wiejska
Osoba, która wytworzyla informację: Elżbieta Bielańska Data wytworzenia informacji: 2011-12-30 08:13:41
Osoba, która odpowiada za treść: Elżbieta Bielańska Data udostępnienia informacji: 2011-12-30 08:13:53
Wprowadził informację do BIP: Adam Cieśliński Artykuł był wyświetlony: 496
Osoba, która zmieniła informację: Adam Cieśliński Data aktualizacji informacji: 2011-12-30 08:13:53
Zobacz zmiany w rejestrze zmian »