czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Protokoły Sesji Rady Gminy
 Drukuj informację

Protokół XV sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2012-03-14 14:26:25 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 15
 
XV zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd
 dnia 28 grudnia 2011r.
 
Początek sesji godz. 1000
Zakończenie sesji    godz. 1600.
Na sesji obecnych było 14 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecny  Marek Nowogrodzki, Małgorzata Łączyńska przybyła o godz. 1220.    Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
 
Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad XV zwyczajnej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli także: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Kierownik Działu Inwestycje Agnieszka Kochanowska, dyrektor GOK Paweł Jarząbek i kierownik Biblioteki gminnej Tomasz Czerwiński, Jan Świst sołtys Łajs, Agnieszka Gębicka redaktor Gazety Gietrzwałdzkiej i mieszkańcy Biesala Magdalena Baworowska i Waldemar Linowski. Wójt wręczył Pawłowi Jarząbkowi powołanie na stanowisko dyrektora GOK od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2019 r. i Tomaszowi Czerwińskiemu na stanowisko kierownika Biblioteki publicznej od 1 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2012r.  Pani z Rady Sołeckiej z Naterek wręczyła radnym kalendarze na 2012 rok.
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.Przyjęcie protokółów XIII i XIV sesji.
3.Interpelacje.
4.Sprawozdanie Wójta.
5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
6.    Odpowiedzi na interpelacje.
7.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.
8.   Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.
9.   Podjęcie uchwały w sprawie budżetu Gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
10. Podjęcie uchwały w sprawie Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2012 rok.
11. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Marii i Cezariusza Majewskich na działania Kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie.
12. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany m.p.z.p. terenów rekreacyjnych położonych nad Jeziorem Wulpińskim, w obrębie Unieszewo gm. Gietrzwałd.
13. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany m.p.z.p. terenów położonych nad Jeziorem Wulpińskim, w ob. Unieszewo gm. Gietrzwałd.
14. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości – działek w Nagladach.
15. Sprawy różne.
Przewodniczący zaproponował wprowadzenie do porządku obrad dodatkowych trzech punktów dotyczących podjęcia uchwał w sprawie rozpatrzenia uwag do zmiany m.p.z.p. terenów rekreacyjnych położonych nad Jeziorem Wulpińskim, w obrębie Unieszewo. Zaproponował umieszczenie ich w porządku obrad jako punkty: 12, 13 i 14. Pozostałe punkty będą miały numerację powiększoną o 3. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad z proponowanymi zmianami – 13 głosów za.
 
Ad.2.    Przyjęcie protokółów XIII i XIV sesji.
Radni nie mieli uwag do protokółów. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółów XIII i XIV sesji Rady Gminy – 13 głosów za.
 
Ad.3.    Interpelacje.
Do interpelacji zapisali się:
Andrzej Robaczewski – czy jest gotowy projekt oświetlenia ulicy Klonowej w Gietrzwałdzie i projekt parkingu przy drodze Nr 16;  jakie są stawki od zajętego pasa drogowego i reklam i jakie są z tego tytułu wpływy w 2011 roku;  załatanie dziur w ulicach Gietrzwałdu i Naglad.
Urszula Skwarek – wywóz ziemi na teren Naglad z budowy stacji paliw w Gietrzwałdzie, czy ziemia nie jest skażona,
Sławomir Szatkowski - jakie decyzje zapadły na spotkaniu związku gmin w sprawie budowy schroniska dla zwierząt w Biesalu,
Bolesław Korosteński - czy jest odpowiedź Starostwa w sprawie naprawy i wycinki krzewów -  droga Gietrzwałd – Kudypy,
Piotr Korol – kanalizacja i wodociągi w Guzowym Piecu i Śródce, kiedy dalsze prace, jak planowane są przyłącza.
 
Ad.4.    Sprawozdanie Wójta.
Wójt M. Ziółkowski poinformował, że na posterunku policji w Gietrzwałdzie od 1 stycznia 2012 roku rozpocznie pracę nowy policjant. 1 grudnia odbyło się walne zebranie Warmińsko – Mazurskiego Związku Gmin. Przyjęto sprawozdanie z wykonania budżetu Związku za 2011 rok i uchwalono budżet na 2012 rok i przyjęto dwa stanowiska związku: w sprawie oświaty i w sprawie wsparcia rodzin i pieczy zastępczej.
W Worlinach odbyło się szkolenie na temat gospodarki odpadami w kontekście nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
15 grudnia odbyło się walne zebranie Związku Stowarzyszeń Lokalnej Grupy Działania Kraina
Drwęcy i Pasłęki na którym uchwalono budżet na 2012 rok i podzielono fundusze z Lidera +.
Wszystkie 4 wnioski z naszej gminy zostały pozytywnie zaopiniowane. 
1 grudnia odbyło się walne zebranie Warmińskiego Związku Gmin na którym przyjęto sprawozdanie z wykonania budżetu za 2011 rok i uchwalono budżet na 2012 rok oraz przyjęto program opieki nad zwierzętami na lata 2012 – 2015. W programie zapisana jest lokalizacja 3 schronisk: w gm. Gietrzwałd w Biesalu, w gm. Jonkowo i w gm. Świątki. W budżecie na 2012 rok przewidziano wpłaty poszczególnych gmin na realizację wspólnych przedsięwzięć.
Finalizowane jest przejęcie od ANR działek nad jeziorem Wulpińskim. Na działkach tych jest plaża wiejska.
Wójt poinformował, że zakończona została budowa placu zabaw w Biesalu, zakończono remont świetlicy w Gronitach, zakończony został I etap dobudowy klatki schodowej do szkoły podstawowej w Gietrzwałdzie. Nastąpiło otwarcie ofert które wpłynęły do przetargu na budowę drogi gminnej Unieszewo – Barwiny. Inwestycja będzie dofinansowana w 80% ze środków unijnych. Odbyły się przetargi na sprzedaż działek w Sząbruku i Śródce. Żadna działka nie została sprzedana. Zlecony został podział działki nr 249 w Sząbruku aby przeznaczyć do sprzedaży mieszkanie przy szkole w Sząbruku. Gmina zrezygnowała z prawa pierwokupu działki nr 185/4 w Gietrzwałdzie.
  
Ad.5.    Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
Iwona Omilian – Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że Komisja odbyła dwa posiedzenia w czasie których między innymi spotkała się z dyrektorem GOK omawiając plany promocji gminy w 2012 roku. W związku z tym Komisja wnioskuje o przeznaczenie w budżecie gminy środków na zakup i montaż tablic z napisem Gietrzwałd Gmina Pełna Cudów. Na spotkaniu Komisji ustalono, że Wójt wyznaczy pracownika odpowiedzialnego za zbieranie aktualnych informacji z poszczególnych działów urzędu i umieszczanie ich na stronie internetowej gminy. Komisja zapoznała się z przepisami w sprawie opłat za tablice reklamowe i zaakceptowała proponowaną wysokość opłat, zapoznała się ze specyfikacją do przetargu na wywóz odpadów komunalnych na 2012 rok. Komisja rozpatrzyła podania o mieszkania i spotkała się z dyrektorem niepublicznego przedszkola w Sząbruku, przygotowała listę osób oczekujących na mieszkania komunalne, podsumowała wstępnie mijający rok. Komisja prosi o udzielenie pisemnej odpowiedzi mieszkance Tomaryn w sprawie podłączenia zasilania energetycznego i czy został wykonany przegląd przewodów kominowych w budynku w Tomarynach.
Tadeusz Antoszewski – Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że Komisja spotkała się dwukrotnie. Na pierwszym posiedzeniu dokonała przeglądu stanu dróg gminnych przed zimą oraz odwiedziła byłe wysypisko w Biesalu. Omawiała projekt budżetu na 2012 rok i zapoznała się z gminnym programem gospodarki odpadami ze szczególnym uwzględnieniem utylizacji azbestu. Wójt obiecał do 30 czerwca 2012 r. opracowanie projektu utylizacji azbestu z określeniem terminu ostatecznego pozbycia się materiałów azbestowych z terenu naszej gminy. Komisja wnioskowała o wsparcie finansowe dla mieszkańców gminy zgłaszających wymianę pokrycia azbestowego. Wysłuchała wyjaśnień w sprawie skargi na kierownika ZGK odnośnie zalewania ściekami działki w Sząbruku. Na drugim spotkaniu zapoznała się z proponowanymi zmianami w budżecie na 2011 rok i zaopiniowała je pozytywnie oraz omawiała projekt budżetu na 2012 rok. A. Robaczewski zaproponował, aby inwentaryzacji azbestowych pokryć dachowych dokonać do 30 marca 2012 roku bo wtedy jest możliwość uzyskania dofinansowania z funduszy wojewódzkich do wymiany i utylizacji azbestu.
Piotr Korol – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja odbyła jedno spotkanie na którym omawiała materiały na dzisiejszą sesję, projekt budżetu na 2012 rok, odpowiedziała na pismo firmy Conrad w sprawie przetargu na prowadzenie kursu języka angielskiego w szkołach. Przewodniczący przedstawił plan pracy Komisji na I półrocze 2012 roku:
1.     Zapoznanie się z regułami prowadzenia dokumentacji związanej z działalnością Rady Gminy Gietrzwałd,
2.     Przygotowanie wniosku o absolutorium za 2011 rok,
3.     Kontrola realizacji i wdrożenia nowego obiegu dokumentów w urzędzie gminy.
 Poprosił o przyjęcie planu pracy w drodze głosowania w punkcie sprawy różne.
 
Ad.6.    Odpowiedzi na interpelacje.
Oświetlenie ulicy Klonowej w Gietrzwałdzie – wójt poinformował, że projekt jest wykonywany ale jeszcze nie gotowy.
Parking przy drodze nr 16 – koncepcja parkingu jest uzgadniana z Generalną Dyrekcją Dróg, gdy zostanie uzgodniona będzie wykonywany projekt.
Zajęcie pasa drogowego – J. Kasprowicz odpowiedział, że kwestie te reguluje ustawa o drogach publicznych. W naszej gminie stawki opłaty wynoszą: za wykonywanie robót, za 1 m2 – 0,80zł za chodnik, jezdnie do 20% szerokości – 1,00zł, od 20 do 50% - 1,50zł, powyżej 50% - 3,00zł, pozostałe elementy pasa drogowego – 0,40zł. Za wbudowanie urządzeń w pas drogowy – 50zł za 1m2 rzutu. Nie ma wpływów do budżetu za zajęcie pasa drogowego pod reklamy. Wpływy za 2011 rok za wbudowanie urządzeń wynoszą ok. 60 tysięcy. Sekretarz poinformowała o projekcie zarządzenia Wójta w sprawie opłat za umieszczanie reklam poza pasem drogowym na działkach gminnych. Proponuje się minimalną stawkę roczną 200zł, reklama nie może mieć powierzchni większej niż 6m2, umieszczenie reklamy na obiektach gminnych będzie wymagało uzgodnienia z radą sołecką.
Dziury w drogach w Gietrzwałdzie i Nagladach – J. Kasprowicz odpowiedział, że masa jest kupiona ale nie wykonano łatania z powodu zbyt dużej wilgotności. A. Robaczewski był zdania, że był czas na załatanie dziur, bo problem zgłaszał już dawno a jesienna pogoda sprzyjała robotom drogowym.
Wywożenie ziemi z budowanej stacji paliw – J. Kasprowicz odpowiedział, że wywóz jest pod
szczególnym nadzorem, wywożona ziemia nie jest skażona i została wywieziona na prośbę ZGK.
Lokalizacja schroniska dla zwierząt – dlaczego pierwsze budowane schronisko to schronisko w Biesalu, czy jeśli już w Biesalu to na 150 miejsc, a może wystarczy małe na 30 miejsc – pytał radny Szatkowski. Wójt odpowiedział, że na następnej sesji przedstawi koszty rekultywacji terenu byłego wysypiska w Biesalu jak również budowy dużego i małego schroniska.
Odpowiedź Starostwa w sprawie naprawy drogi Gietrzwałd- Kudypy i wycinki zarośli – Wójt poinformował, że w sprawie wycinania zarośli była odpowiedź, że będą wycinane po 15 września i było to realizowane. Odnośnie naprawy drogi nie było odpowiedzi.
Kanalizacja i wodociąg Guzowy Piec i Śródka – Wójt odpowiedział, że kanalizacja w Śródce będzie budowana w latach 2013-2014. Właściciele nieruchomości jeśli chcą podłączyć się do wodociągu lub kanalizacji muszą o to wystąpić do gminy i zlecić gminie wybudowanie przyłącza za odpłatnością  lub wybudować przyłącze samodzielnie.
 
Ad.7.    Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok.
Skarbnik przedstawił proponowane zmiany w budżecie zawarte w projekcie uchwały. Zmiany były szczegółowo omawiane na posiedzeniu Komisji Gospodarczej przed sesją. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2011 rok – 13 głosów za.
 
Ad.8.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawieWieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2011–2017 - 13 głosów za.  Przewodniczący ogłosił przerwę w obradach od godz. 1150 do godz. 1210.
 
Ad.9.    Podjęcie uchwały w sprawie budżetu Gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
Wójt przedstawił w skrócie założenia budżetu na 2012 rok. 45% budżetu to wydatki na inwestycje wspierane środkami zewnętrznymi. Skarbnik poinformował, że projekt budżetu na 2012 rok składa się z dwóch projektów uchwał: WPF na lata 2112-2021 i budżetu na rok 2012.  RIO w Olsztynie wydała trzy opinie o projekcie budżetu na 2012 rok: o WPF na lata 2012 – 2021, o projekcie uchwały budżetowej na 2012 rok i możliwości sfinansowania długu. Opinie są pozytywne. Skarbnik poinformował o uwagach RIO do projektu budżetu na 2012 rok i WPF na lata 2012 – 2021 i związanych z tym poprawkach naniesionych w projekcie budżetu i WPF.  ( O godz. 12 20 na salę obrad przybyła Małgorzata Łączyńska.)  Na prośbę T. Antoszewskiego Skarbnik zapoznał radnych z definicjami pojęć: dochody, przychody, rozchody i wydatki obowiązującymi w księgowości budżetowej. T. Antoszewski wystąpił z wnioskiem o wydzielenie z dotacji podmiotowej dla GOK dotacji celowej w kwocie 15.000zł na zakup sprzętu nagłaśniającego. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem – 14 głosów za wydzieleniem dotacji celowej. Skarbnik poinformował, że kwota długu na koniec 2012 roku wynosi 10.715.500zł.     J. Kasprowicz wyjaśnił pojęcie środki obrotowe. A. Robaczewski wystąpił z wnioskiem aby do budżetu wpisać wniosek mieszkańców ul. Klonowej i przeznaczyć na dofinansowanie inicjatywy społecznej budowy ulicy Klonowej kwotę 60 tys. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem – 2 głosy za, 11 głosów przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. U. Skwarek była zdania, że w projekcie budżetu umieszczone są inwestycje które trudno będzie zrealizować, co będzie niosło potrzebę zmian w budżecie w ciągu roku. B. Korosteński był zdania, że uchwalany budżet jest planem który należy zmieniać w zależności od możliwości realizacji. Wójt przypomniał, że trudno dokładnie przewidzieć kwoty na wydatki bieżące. Planowane są inwestycje z udziałem środków zewnętrznych, ale nie ma pewności, że każdy wniosek zostanie pozytywnie zaopiniowany i pozyskamy środki. T. Antoszewski wystąpił z wnioskiem o zakończenie dyskusji nad projektem budżetu na 2012 rok. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem – 14 głosów za. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie budżetu Gminy Gietrzwałd na 2012 rok – 12 głosów za, 1 głos przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Wójt podziękował za uchwalenie budżetu.
U. Skwarek miała zastrzeżenia do zapisu §4 uchwały [w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2012 – 2021] [1] w brzmieniu:
1.Upoważnia Wójta do:
1)     przekazania uprawnień kierownikom jednostek organizacyjnych gminy Gietrzwałd do zaciągania zobowiązań, związanych z realizacją przedsięwzięć, określonych w załączniku nr 2,
2)     przekazania uprawnień kierownikom jednostek organizacyjnych gminy Gietrzwałd do zaciągania zobowiązań z tytułu umów, których realizacja w roku budżetowym i w latach następnych jest niezbędna do zapewnienia ciągłości działania jednostki i z których wynikające płatności wykraczają poza rok budżetowy.
Była zdania, że przedsięwzięcia wymienione w załączniku nr 2 to inwestycje na bardzo duże kwoty i powinien je realizować Wójt. Wójt odpowiedział, że w 90% przedsięwzięcia będą realizowane pod jego nadzorem. Tylko programy miękkie będą realizowane przez kierowników jednostek organizacyjnych. U. Skwarek wystąpiła z wnioskiem o zmianę zapisu § 4. Poprosiła aby Skarbnik sformułował nowe brzmienie zapisu § 4. Radni dyskutowali nad celowością zmiany zapisu. Przewodniczący był za pozostawieniem zapisu bez zmian. B. Korosteński wnioskował o pozostawienie zapisu bez zmian. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem B. Korosteńskiego o pozostawienie zapisu § 4 bez zmian – 10 głosów za, 2 głosy przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2012 – 2021 -  12 głosów za, 1 głos przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Przewodniczący ogłosił przerwę w obradach od godz. 1340 do godz. 1350.
 
Ad.10.Podjęcie uchwały w sprawie Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2012 rok.
Na salę obrad przybyła Małgorzata Biadała – kierownik GOPS w Gietrzwałdzie, przedstawiła radnym projekt Programu i odpowiadała na pytania dotyczące projektu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały sprawie Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2012 rok – 14 głosów za.
 
Ad.11.Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Marii i Cezariusza Majewskich na działania Kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie.
Przewodniczący odczytał pismo Wójta skierowane do skarżących. W swoim piśmie Wójt przeprasza skarżących za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi i za trudności związane z awariami przepompowni. U. Skwarek była zdania, że nie ma wystarczających informacji o wcześniejszych pismach skarżących, nie zna też przyczyn dlaczego w terminie nie otrzymali odpowiedzi. Sekretarz poinformowała, że były 3 pisma, z 17 października, 16 i 30 listopada. Pisma wpłynęły do kancelarii urzędu i zostały skierowane do kierownika ZGK. Nie została wysłana w terminie odpowiedź na pismo z października. B. Korosteński zwrócił uwagę, że państwo Majewscy skarżą się na opieszałość organu właściwego do podjęcia działań w sprawie zalewania ściekami komunalnymi działki w Sząbruku. Awarie miały miejsce kilkakrotnie i za każdym razem były usuwane. Jedynym nieprawidłowym działaniem był brak pism o usunięciu awarii. J. Kasprowicz poinformował, że awarie były usuwane natychmiast. Studnia była wadliwie wybudowana, bo gdy tylko zbierało się w niej 30-40 cm ścieków to wylewały. Studnia została podwyższona. Działka jest położona nisko więc ścieki na nią spływają. Ziemia na którą wylewały ścieki została częściowo wymieniona i teren zostanie podwyższony gdy tylko będzie możliwość wjazdu na działkę. Obecnie jest to niemożliwe bo teren jest grząski. Awarie były usuwane za każdym razem gdy je zgłaszano. Przepompownia okazała się bardzo awaryjna bo awarii było około 20. Teren zalewany jest porośnięty chaszczami i ogrodzony więc od razu nie zauważono zalegających ścieków. Gdy je zauważono ścieki zostały zebrane do beczkowozu. Radni dyskutowali o skardze państwa Majewskich rozważając czy jest zasadna czy nie i czy Państwo Ci skarżą się na brak działania w usuwaniu awarii czy na brak odpowiedzi na ich pisma. Wójt poinformował, że sieć kanalizacyjna w Sząbruku była wybudowana w 2006 roku. Inwestycja miała 3 letnią gwarancję. Jeszcze w czasie okresu gwarancyjnego pękł rurociąg tłoczny na działce państwa Majewskich. Rura została wymieniona. Na działce państwa Majewskich zlokalizowana jest studnia położona niżej niż przepompownia. Gdy była awaria przepompowni ścieki podnosząc pokrywę studni wylewały się. Po kolejnych awariach przepompowni studzienka ta została podniesiona o 1 metr aby ścieki w czasie awarii nie wylewały się. U. Skwarek wystąpiła z wnioskiem o wycofanie projektu uchwały z porządku obrad dzisiejszej sesji, gdyż projekt jest nieprawidłowo przygotowany. Proponuje aby Przewodniczący ponownie zapoznał się z kompletem materiałów tej sprawy i sprecyzował czego właściwie dotyczy skarga. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem o zdjęcie z porządku obrad rozpatrywania skargi państwa Majewskich – 2 głosy za, 2 osoby przeciw, 10 osób wstrzymało się od głosu. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w  sprawie rozpatrzenia skargi Marii i Cezariusza Majewskich na działania Kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie i uznania jej za bezzasadną – 2 głosy za, 1 głos przeciw, 11 osób wstrzymało się od głosu.
 
Ad.12.Podjęcie uchwały w sprawie rozstrzygnięcia uwagi złożonej do projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów rekreacyjnych położonych nad jeziorem Wulpińskim w obrębie Unieszewo, gmina Gietrzwałd.
U. Skwarek zapytała jakie zmiany wprowadzono do przedstawionego dziś planu w stosunku do planu obowiązującego. Wójt odpowiedział, że w stosunku do planu uchwalonego w 1998 roku zniesiono zapis zabraniający podziału działek będących obecnie własnością gminy, wprowadzono do planu zapisy o obszarach chronionych zgodnie z przepisami unijnymi, zmieniono przebieg sieci wodno-kanalizacyjnej wrysowanej w plan bez projektu tejże inwestycji. Na wniosek ANR plan pozwala na podział terenów zielonych i sprzedanie działek ale z zapisem, że są bez prawa zabudowy. Plan obejmuje tereny będące własnością gminy, własnością prywatną i pas zieleni przylegający do działek prywatnych, należący do ANR, na który to teren właściciele działek z nim sąsiadujących wykonali mapy wysokościowe.
Właściciele działki położonej w strefie przyjeziornej, państwo Ostrowscy wystąpili o zmianę zapisu dotyczącego zabudowy działki, powiększenia z 15% do 30% powierzchni zabudowy i zmniejszenia powierzchni zieleni która w planie wynosi 70%. Zgodnie z wytycznymi regionalnego dyrektora ochrony środowiska taka zmiana jest niedopuszczalna. Odbyło się głosowanie w sprawie nieuwzględnienia uwagi państwa Ostrowskich – 14 głosów za.
 
Ad.13.Podjęcie uchwały w sprawie rozstrzygnięcia uwagi złożonej do projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów rekreacyjnych położonych nad jeziorem Wulpińskim w obrębie Unieszewo, gmina Gietrzwałd.
Witold Bernhard złożył uwagę do planu polegającą na wniesieniu zapisu o budowie basenu jako budynku gospodarczego lub basenu otwartego lub jako wolnostojący obiekt wbudowany w podłoże. Wójt odrzucił uwagę, gdyż budowa basenu na cele indywidualne traktowana jest jako element zagospodarowania działki i nie ma konieczności wprowadzania nowego zapisu.
Odbyło się głosowanie w sprawie nieuwzględnienia uwagi Witolda Bernhard - 14 głosów za.
 
Ad.14.Podjęcie uchwały w sprawie rozstrzygnięcia uwagi złożonej do projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów rekreacyjnych położonych nad jeziorem Wulpińskim w obrębie Unieszewo, gmina Gietrzwałd.
Witold Bernhard złożył uwagę do planu polegającą na wniesieniu zapisów:
 - o sprecyzowanie zapisów dotyczących ilości budynków możliwych do realizacji na działce poprzez dodanie zapisu 1 budynku garażowego i 1 budynku gospodarczego,
- zmiany zapisów dotyczących geometrii dachów poprzez zwiększenie maksymalnego nachylenia
połaci dachu do 50 stopni.
- usunięcie zapisów dotyczących możliwości realizacji na terenie działki nr 6/26 parterowego budynku gastronomicznego i platformy widokowej związanych z sezonową działalnością gospodarczą,
- zagwarantowanie szerokiego dostępu do brzegów jeziora Wulpińskiego mieszkańców i turystów zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami planu.
- wniesienie ustaleń dotyczących zasad i warunków podziału tych terenów.
Wójt uwagę odrzucił, gdyż zapis w planie odnośnie zabudowy brzmi: zabudowę należy realizować jako wolnostojącą w ilości nie większej niż jeden budynek rekreacji indywidualnej na jednej działce budowlanej oraz jeden budynek gospodarczy i garażowy”, nachylenie dachów na skutek analiz urbanistycznych zostało zapisane w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania i jest zgodne z cechami regionalnej zabudowy warmińskiej, budowa budynku gastronomicznego i platformy widokowej zmierza do uatrakcyjnienia oferty turystycznej i jest przemyślaną koncepcją, szeroki dostęp do jeziora jest zagwarantowany przez drogę wewnętrzną, brak zasad podziału terenów zielonych ma na celu uniemożliwienie podziału tego terenu co spowoduje, że tereny te pozostaną otwarte. Odbyło się głosowanie w sprawie nieuwzględnienia uwagi Witolda Bernhard - 14 głosów za.
 
Ad.15.Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany m.p.z.p. terenów rekreacyjnych położonych nad Jeziorem Wulpińskim, w obrębie Unieszewo gm. Gietrzwałd.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia zmiany m.p.z.p. terenów rekreacyjnych położonych nad Jeziorem Wulpińskim, w obrębie Unieszewo gm. Gietrzwałd – 14 głosów za.
 
Ad.16.Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany m.p.z.p. terenów położonych nad Jeziorem Wulpińskim, w ob. Unieszewo gm. Gietrzwałd.
Wójt wyjaśnił, że zmiana planu potrzebna jest aby przejąć od ANR teren pod urządzenie plaży wiejskiej. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany m.p.z.p. terenów położonych nad Jeziorem Wulpińskim, w ob. Unieszewo gm. Gietrzwałd – 14 głosów za.
 
Ad.17.Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości – działek w Nagladach.
Wójt wyjaśnił, że uchwała dotyczy przeznaczenia do sprzedaży zespołu 14 działek budowlanych w Nagladach. Odbyło się głosowanie w sprawie sprzedaży nieruchomości – działek w Nagladach – 14 głosów za.
 
Ad.18. Sprawy różne.
Przewodniczący odczytał pismo mieszkańców Woryt w sprawie odmowy podpisania umowy o partycypacji w kosztach budowy sieci sanitarnej w Worytach. Wójt poinformował, że był na spotkaniu z mieszkańcami i szczegółowo wyjaśnił zasady zawarcia umowy cywilno-prawnej dotyczącej partycypacji oraz jakie są następstwa jej podpisania i nie podpisania. Gmina wybuduje główną sieć przesyłową. Przyłącza zobowiązani są wybudować właściciele nieruchomości. Jeśli podpiszą umowę o partycypacji wybuduje je gmina, jeśli nie, będą je budować we własnym zakresie. Realizacja inwestycji rusza w przyszłym roku. Opłata partycypacyjna zależy od obowiązującej ceny odprowadzanych ścieków. W przypadku gdy ktoś nie zapłaci opłaty partycypacyjnej, po uruchomieniu sieci sanitarnej można będzie naliczyć opłatę adiacencką. Radni sugerowali, że może należy zastanowić się nad wysokością opłaty partycypacyjnej.
Grzegorz Rupiński – sołtys Unieszewa poinformował radnych o problemie ze ściekami w budynku nr 87 i 88 w Unieszewie. Ścieki z szamba zalewają piwnice budynków. Część mieszkańców nie chce podłączyć się do sieci sanitarnej mimo zaproponowanej bonifikaty w opłacie za podłączenie. Szambo nie jest opróżniane i ścieki wylewają się. Sołtys prosił Wójta i Kierownika ZGK o odwiedzenie Unieszewa i z zapoznanie się z sytuacją na miejscu oraz o pomoc w namówieniu mieszkańców do podłączenia budynków do sieci sanitarnej. Szambo przy tej posesji nie jest wywożone od 5 lat. Wójt poinformował, że jeżeli mieszkańcy podpiszą umowę i wpłacą pierwszą ratę należności natychmiast podłączy budynki do sieci kanalizacyjnej. Jeśli sytuacja się nie zmieni konieczne będzie przymuszenie mieszkańców do podłączenia się do sieci kanalizacyjnej.
Andrzej Robaczewski zgłosił zagrodzoną drogę w Gietrzwałdzie między posesją p. Czerwińskiego i p. Dunajskiego. Prosił o sprawdzenie i wyjaśnienie tej sytuacji.
Iwona Omilian poinformowała o spotkaniu połączonych Komisji w dniu 13 stycznia 2012 roku o godz. 10.
Przewodniczący w imieniu dyrektor Kochanowskiej zaprosił radnych na otwarcie klatki schodowej w szkole w Gietrzwałdzie, 5 stycznia 2012r. o godz. 15. Na tym porządek obrad wyczerpano. Przewodniczący złożył radnym życzenia noworoczne i zamknął obrady XV sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
 
 
Protokółowała
Elżbieta Bielańska


[1] Zapis dodany na XVI sesji Rady Gminy przy przyjmowaniu protokółu. Zapis o proponowanej zmianie znajduje się w protokóle XVI sesji z dnia 26 stycznia 2012 r.
 Podmiot udostępniający informację: gietrzwald_gmina_wiejska
Osoba, która wytworzyla informację: Elżbieta Bielańska Data wytworzenia informacji: 2012-03-14 14:26:06
Osoba, która odpowiada za treść: Elżbieta Bielańska Data udostępnienia informacji: 2012-03-14 14:26:25
Wprowadził informację do BIP: Adam Cieśliński Artykuł był wyświetlony: 558
Osoba, która zmieniła informację: Adam Cieśliński Data aktualizacji informacji: 2012-03-14 14:26:25
Zobacz zmiany w rejestrze zmian »