czarnobiały0+1+2
 Strona główna  Strona Internetowa Gminy  O Biuletynie  Powiaty i gminy  Archiwalny BIP  Mapa
 Protokoły Sesji Rady Gminy
 Drukuj informację

Protokół XXI sesji Rady Gminy Gietrzwałd

Ogłoszono: 2012-09-07 12:06:13 przez Adam Cieśliński

PROTOKÓŁ Nr 21
 
XXI zwyczajnej   sesji Rady Gminy Gietrzwałd
 dnia 28 czerwca  2012r.
 
Początek sesji godz. 1000
Zakończenie sesji    godz. 1500.
Na sesji obecnych było 12 radnych, zgodnie z załączoną listą obecności. Nieobecni Maria Brożewska, Barbara Rydzewska i Sławomir Szatkowski. Przewodniczący poinformował, że nieobecność radnych jest usprawiedliwiona. Ustawowy skład Rady Gminy liczy 15 radnych.
 
Ad.1.Otwarcie sesji i uchwalenie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Gminy Gietrzwałd Jan Zalewski dokonał otwarcia obrad XXI zwyczaj-
nej sesji Rady Gminy witając radnych i gości. Stwierdził quorum, co oznacza, że uchwały  podjęte na sesji są prawomocne. Na sesji obecni byli również: Wójt Mieczysław Ziółkowski, Skarbnik Józef Greifenberg, Sekretarz Halina Bienkiewicz, Kierownik ZGK Jan Kasprowicz, Kierownik Działu Inwestycji i Zamówień Publicznych  Agnieszka Kochanowska, sołtys Naterek i redaktor Gazety Gietrzwałdzkiej Zbigniew Kukuć.
Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie i uchwalenie porządku obrad.
2.Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
3.Interpelacje
4.Sprawozdanie Wójta.
5.Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
6.Odpowiedzi na interpelacje.
7.Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
8.Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
9.Podjęcie uchwały w sprawie Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie.
10. Przedstawienie sprawozdania z działalności GOPS w Gietrzwałdzie za 2011 r.
11.          Przedstawienie sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Gietrzwałdzie za 2011r.
12.         Przedstawienie sprawozdania z działalności Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie za 2011r.
13. Przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Gietrzwałd za 2011r. 
14.     Odczytanie opinii RIO w Olsztynie o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2011 rok.
15. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2011 rok - dyskusja.
16. Odczytanie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium za 2011r.
17. Zapoznanie z opinią RIO w Olsztynie o wniosku Komisji Rewizyjnej.
18.     Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu za 2011 rok.
19. Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy.
20.     Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany m.p.z.p. dla działki nr 178/15 w Sząbruku, gm. Gietrzwałd.
21.     Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania m.p.z.p. dla części obrębu Woryty, gm. Gietrzwałd.
22. Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie nadania nazw ulicom w Nagladach.
23. Podjecie uchwały w sprawie nabycia działki nr 70/1 o pow. 49m2 w Biesalu.
24. Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 163/2 o pow. 737m2 w Tomarynach.
25.     Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy części działki nr 91/4 o pow. 380m2  w Gietrzwałdzie.
26. Sprawy różne.
Przewodniczący zaproponował dopisanie do porządku obrad punktu: Podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego, gdyż Tadeusz Antoszewski złożył rezygnację z mandatu w związku z propozycją objęcia stanowiska z-cy Wójta. Punkt ten będzie punktem 26 porządku obrad. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem porządku obrad z zaproponowaną zmianą – 12 głosów za. Przewodniczący odczytał pismo Krystyny Plocek, Dyrektora Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie, w którym poinformowała, że nie może przybyć na dzisiejszą sesję.
 
Ad. 2.   Przyjęcie protokółu poprzedniej sesji.
Radni nie mieli uwag do protokółu poprzedniej sesji. Odbyło się głosowanie nad przyjęciem protokółu XX sesji Rady Gminy Gietrzwałd – 12 głosów za.
 
Ad. 3.   Interpelacje.
Do interpelacji zapisali się: Bolesław Korosteński, Piotr Korol i Andrzej Robaczewski.
B. Korosteński – droga w Unieszewie do p. Gardzielewskiego, duże ubytki i doły, droga pilnie wymaga naprawy.
P. Korol – droga Pęglity – Smoleń, czy planowany jest przejazd równiarki i czy planowany jest remont drogi Podlejki – Olsztynek.
A. Robaczewski – czy ustalono nowe opłaty dla Karczmy Warmińskiej?
 
Ad. 4.   Sprawozdanie Wójta.
Wójt poinformował, że zaproponował Tadeuszowi Antoszewskiemu stanowisko zastępcy Wójta. T. Antoszewski propozycję przyjął i złożył mandat radnego. Odbędą się wybory uzupełniające na radnego w okręgu nr 1.
1 czerwca br. została podpisana w Urzędzie Marszałkowskim umowa na dofinansowanie urządzenia placu zabaw w Unieszewie, z programu Lider Odnowa Wsi.
4 czerwca odbył się konwent Wójtów Powiatu Olsztyńskiego. Omawiano zmiany w sposobie ubiegania się o dofinansowanie z programów unijnych na lata 2014 – 2020.
5 czerwca odbyło się spotkanie Stowarzyszenia 16. Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg w Olsztynie przedstawił plany rozbudowy drogi nr 16 na terenie woj. Warmińsko-Mazurskiego. Przebudowa na odcinku Olsztyn – Stare Jabłonki jest na ostatnim miejscu w planach przebudowy gdyż trzeba uzyskać decyzję środowiskową na przebudowę tego odcinka.
Za kilka dni rusza remont drogi w Rapatach na odcinku 860m.
5 czerwca odbyło się spotkanie członków ZGOK. Podpisano umowę wykonawczą i ruszy realizacja projektu. Członkowie ustalili, że nie będzie wpłacana składka za 2012 rok w związku z przesunięciem o rok terminu realizacji zadania.
15 czerwca Marszałek zorganizował spotkanie podsumowujące realizację programu Rozwój Obszarów Wiejskich w latach 2007 – 2013.
16 czerwca odbyła się uroczystość nadania imienia Gimnazjum w Gietrzwałdzie. Szkole nadano imię Księdza Wojciecha Zinka.
19 czerwca WFOŚiGW zorganizował spotkanie gmin na terenie których istnieją nieczynne wysypiska. Istnieje możliwość skorzystania z pieniędzy zewnętrznych na rekultywację nieczynnych wysypisk.
26 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie na temat funkcjonowania funduszu sołeckiego.
1-3 czerwca odbywał się finał konkursu Wiedzy Pożarniczej. Magda Niska zajęła 10 miejsce w kraju w grupie ponadgimnazjalnej.
2 czerwca na Orliku w Sząbruku odbył się turniej wsi w piłce nożnej a w Pasłęku odbyły się Letnie Igrzyska Wsi. Nasza gmina zajęła 7 miejsce. 
Odbyło się szereg imprez organizowanych przez stowarzyszenia: dni Łupstycha, Noc Świętojańska w Sząbruku i Gietrzwałdzie.
Inwestycje
- 15 czerwca przekazany został plac budowy Orlika w Biesalu,
- w ostatni etap wkroczyło tworzenie Strefy Inwestycyjnej w Barwinach,
- trwają roboty wykończeniowe budowy drogi Gietrzwałd – Woryty – Rentyny,
- pojawiła się możliwość dojazdu mieszkańców Gietrzwałdu do stacji paliw Orlen z drogi serwisowej, trwają rozmowy i uzgodnienia,
- 22 czerwca odbył się I przetarg na sprzedaż 2 działek w Unieszewie i 4 działek w Nagladach. Żadna działka nie została sprzedana. Będzie ogłoszony II przetarg.
Gmina zrezygnowała z prawa pierwokupu działki nr 261/105 w Unieszewie.
Zostało zawarte wstępne porozumienie w sprawie nabycia części działki nr 61 w Rentynach i części działki nr 176 w Gietrzwałdzie. Grunty które od lat zajęte są pod drogi.
Skarbnik poinformował, że zarządzeniem Wójta z 4 czerwca wprowadzono zmiany w budżecie, a mianowicie wprowadzono do budżetu dotację celową od wojewody i marszałka w kwocie 127.849zł.
 
Ad. 5.   Sprawozdanie Przewodniczących Komisji z pracy Komisji.
Piotr Korol - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że komisja odbyła jedno spotkanie. Zajmowała się sprawdzeniem wprowadzenia nowego systemu obiegu dokumentów w urzędzie. Komisja zajmowała się również obiegiem dokumentów rady gminy. Komisja stwierdziła brak precyzyjnych zasad obiegu dokumentów rady gminy. Sekretarz poinformowała, że dopóki nie zostaną wprowadzone zmiany do Statutu gminy mówiące o obiegu dokumentów rady przygotuje projekt zarządzenia wójta dotyczącego obiegu dokumentów rady gminy.
Tadeusz Antoszewski - Przewodniczący Komisji Gospodarczej poinformował, że komisja odbyła jedno posiedzenie na którym zajmowała się planem rozwoju i modernizacji sieci wod-kan, opłatami za usługi komunalne (fakturowanie, zaległości, windykacja), omawiała także wykonanie budżetu na 2011 rok. Komisja omawiała również propozycje zmian w budżecie zaproponowane na dzisiejszą sesję i pozytywnie je zaopiniowała.
Iwona Omilian - Przewodnicząca Komisji Społeczno-Mieszkaniowej poinformowała, że komisja odbyła jedno spotkanie na którym omawiała stronę internetową urzędu gminy, spotkała się z Wójtem który przedstawił stan bezpieczeństwa na drogach powiatowych naszej gminy. Komisja rozpatrzyła podania o mieszkania komunalne, omówiła sprawę remontu mieszkania w Tomarynach, zwróciła się o interwencję w sprawie brzydkiego zapachu z przepompowni w Sząbruku. Wójt poinformował o problemach z zamianą domu kultury w Gietrzwałdzie.
 
Ad. 6.   Odpowiedzi na interpelacje.
Droga w Unieszewie – Wójt odpowiedział, że gdy zakończone zostaną rozpoczęte roboty to droga zostanie poprawiona.
Droga Pęglity – Smoleń , J. Kasprowicz poinformował, że równiarka rozpoczęła pracę na tej drodze i uległa uszkodzeniu. Będzie kontynuowała gdy zostanie naprawiona i będzie sprzyjająca pogoda.
Droga Podlejki – Olsztynek – część dziur została zasypana kruszywem
Wysokość opłat dla Karczmy Warmińskiej – Wójt odpowiedział, że czeka na ostateczne słowo p. Dowgiałły w sprawie zamiany domu kultury bo będzie to zarazem decyzja dotycząca losów Karczmy. A. Robaczewski był zdania, że p. Dowgiałło celowo odwleka podjęcie decyzji, aby uniemożliwić podwyższenie opłat za wynajmowane pomieszczenia.   
 
Ad. 7.   Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok.
Skarbnik przedstawił autopoprawki do zaproponowanych zmian w budżecie: wniesienie do budżetu kwoty 93.151zł z tytułu uwolnienia kaucji ubezpieczeniowej za nieusunięcie usterek budowlanych przez firmę Węgrzyn i Syn. Za środki te zostaną usunięte usterki budynku szkoły w Sząbruku.
Wojewoda zwiększył dotację w dziale pomoc społeczna o 3.450zł na świadczenia pielęgnacyjne. Kwotę tę wprowadzono po stronie dochodów i wydatków. Wojewoda zmniejszył dotację celową w dziale świadczenia rodzinne o 29.186zł i przeniósł do działu zasiłki okresowe kwotę 772zł i 28.414 zł na wypłaty zasiłków stałych. O 1.000zł została zmniejszona kwota na rozbudowę przedszkola. P. Korol zapytał, czy będzie rekultywowany cały teren wysypiska w Biesalu ? Zapytał również czy wróci na konto wydatków kwota 29.100zł która została zabrana z zadania dokumentacja techniczna, budowa sieci kanalizacyjno-wodociągowej w gm. Gietrzwałd. Jakiego odcinka sieci konkretnie dotyczy dokumentacja? Wójt odpowiedział, że projekt dotyczy m. Dłużki i Rapaty. Gmina zaciągnęła pożyczkę na finansowanie inwestycji wod-kan. Pożyczka była wypłacana etapami i były realizowane kolejne inwestycje. Jednym z projektów był projekt budowy kanalizacji Dłużki, Rapaty, Podlejki, Tomaryny do Gietrzwałdu. Realizacja tego projektu była uzależniona od projektu przebudowy drogi nr 16. Projekt nie mógł być zakończony z powodu braku projektu na przebudowę drogi. Projektanci sieci wod.-kan. nie otrzymali zapłaty za projekt, ponieważ go nie dokończyli. Kwota 29.100zł nie została podjęta z banku. Dokumentacja, niedokończona, jest w urzędzie i czeka na projekt przebudowy drogi aby ją zakończyć.
Rekultywacja wysypiska w Biesalu – Wójt odpowiedział, że Związkowi dzierżawimy 1/3 działki po wysypisku i rekultywację tego obszaru sfinansuje Związek. Na rekultywację pozostałej części został złożony wniosek o dofinansowanie w wysokości 80%. WZG pokryje koszty rekultywacji ale tylko w przypadku gdy na terenie wysypiska zostanie wybudowane schronisko dla zwierząt. B. Korosteński złożył wniosek o zamknięcie dyskusji. Odbyło się głosowanie nad wnioskiem – 9 głosów za, 2 głosy przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy Gietrzwałd na 2012 rok – 10 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu.
 
Ad. 8.   Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gietrzwałd na lata 2012–2021 – 10 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu.
 
Ad. 9.   Podjęcie uchwały w sprawie Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie.
Na sesję przybyła Małgorzata Biadała, Kierownik GOPS w Gietrzwałdzie i przedstawiła radnym projekt Statutu GOPS. Poinformowała, że zmiana statutu stała się konieczna z powodu zmiany przepisów prawa. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawieStatutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gietrzwałdzie – 12 głosów za.
Przewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1125 do 1150.
Po przerwie Przewodniczący zaproponował dodanie do porządku obrad punktu: Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały XIX/177/2012 z 26.04.2012r. w sprawie zaciągnięcia pożyczki. RIO zwróciło uwagę na nieprawidłowość, gdyż rada podjęła uchwalę o zacią-gnięciu pożyczki i uchwałę o zaciągnięciu kredytu na tę samą kwotę. Jedną z nich należy uchylić. Skarbnik zaproponował uchylenie uchwały o zaciągnięciu pożyczki gdyż WFOŚiGW nie ma środków na pożyczki.   Przewodniczący zaproponował aby był to punkt 9a porządku obrad. Odbyło się głosowanie nad dopisaniem do porządku obrad punktu 9a – 12 głosów za.
 
Ad.9a. Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały XIX/177/2012 z 26.04.2012r. w sprawie zaciągnięcia pożyczki.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchylenia uchwały XIX/177/2012 z 26.04.2012r. w sprawie zaciągnięcia pożyczki – 12 głosów za.
 
Ad. 10.   Przedstawienie sprawozdania z działalności GOPS w Gietrzwałdzie za 2011 r.
Małgorzata Biadała, Kierownik GOPS w Gietrzwałdzie przedłożyła obszerne sprawozdanie zamieszczone jako załącznik do wykonania budżetu za 2011 rok. Na sesji w skrócie przedstawiła działanie ośrodka w 2011 roku i odpowiadała na pytania radnych dotyczące działalności ośrodka.
 
Ad. 11.   Przedstawienie sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Gietrzwałdzie za 2011r.
Paweł Jarząbek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, przedstawił radnym sprawozdanie z działalności ośrodka i odpowiadał na pytania radnych dotyczące działalności wiejskich domów kultury. Dyrektor zwrócił się do rady o przyznanie funduszy na program telewizyjny, który będzie promował gminę Gietrzwałd. Byłby pokazywany przez telewizje regionalne w całym kraju. Z propozycją stworzenia programu zwróciła się TV Olsztyn, oferując nagranie dziesięciominutowego programu za 9.500zł. Wójt i Skarbnik obawiali się, że nie ma pieniędzy aby zrealizować to przedsięwzięcie. Radni dyskutowali nad tematem, po czym Wójt zaproponował dyrektorowi spotkanie w tej sprawie.
 
Ad. 12.   Przedstawienie sprawozdania z działalności Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie za 2011r.
Jan Kasprowicz - kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej przedstawił radnym spra-wozdanie z działalności Zakładu za 2011 rok i odpowiadał na pytania radnych dotyczące tejże.
Przewodniczący ogłosił przerwę od godz. 1325 do godz. 1345.
 
Ad. 13.   Przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Gietrzwałd za 2011r. 
Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2011 rok przedstawił Wójt Mieczysław Ziółkowski.
 
Ad. 14.   Odczytanie opinii RIO w Olsztynie o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2011 rok.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr Korol odczytał opinię RIO w Olsztynie o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2011 rok. Opinia była pozytywna.
 
Ad. 15.   Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2011 rok - dyskusja.
Urszula Skwarek zwróciła uwagę radnych na rozważne podejmowanie decyzji o zakupie nieruchomości gdy efekt ich wykorzystania jest znacznie odsunięty w czasie. Radni wymieniali poglądy na ten temat.
 
Ad. 16.   Odczytanie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium za 2011r.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr Korol odczytał wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium za 2011 rok. Komisja wnioskowała o udzielenie absolutorium. 
 
Ad. 17.   Zapoznanie z opinią RIO w Olsztynie o wniosku Komisji Rewizyjnej.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr Korol odczytał opinię RIO w Olsztynie o wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia Wójtowi gminy Gietrzwałd absolutorium. Opinia była pozytywna.
 
Ad. 18.   Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu za 2011 rok.
Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu za 2011 rok – 12 głosów za.
 
Ad. 19.   Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy.
Radni nie mieli pytań ani uwag do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy za 2011 rok - 10 głosów za, 2 osoby wstrzymały się od głosu. Wójt podziękował radzie za udzielenie absolutorium, a także podziękował Skarbnikowi za dobrą pracę.
Ad. 20.   Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany m.p.z.p. dla działki nr 178/15 w Sząbruku, gm. Gietrzwałd.
Wójt poinformował, że teren wokół tej działki objęty jest planem zagospodarowania i przeznaczony jest pod budownictwo mieszkaniowe. Właściciele działki zwrócili się o opracowanie planu na ich działkę dopiero teraz. Chcą teren przeznaczyć pod osiedle mieszkaniowe. U. Skwarek zapytała, czy nie będzie problemu z odebraniem ścieków z tego terenu. Wójt odpowiedział że nie, gdyż sieć wybuduje właściciel terenu a rura przesyłowa jest w stanie ścieki przesłać do oczyszczalni w Olsztynie. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany m.p.z.p. dla działki       nr 178/15 w Sząbruku, gm. Gietrzwałd – 12 głosów za.
 
Ad. 21.   Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania m.p.z.p. dla części obrębu Woryty, gm. Gietrzwałd.
Wójt udzielił wyjaśnień dotyczących projektu uchwały. Poinformował, że w granicach opracowania planu jest działka gminna i przy okazji wykonania planu zostanie zaplanowany wygodny dojazd do działki gminnej. Obecna droga ma 4 m szerokości. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania m.p.z.p. dla części obrębu Woryty, gm. Gietrzwałd – 12 głosów za.
 
Ad. 22.   Podjęcie uchwały zmieniającej w sprawie nadania nazw ulicom w Nagladach.
Przewodniczący Rady poinformował, że wpłynął wniosek Rady Sołeckiej Naglad o zmianę nazwy ulicy Widlak na Pogodna. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały zmieniającej w sprawie nadania nazw ulicom w Nagladach – 12 głosów za.
 
Ad. 23.   Podjecie uchwały w sprawie nabycia działki nr 70/1 o pow. 49m2 w Biesalu.
Wójt poinformował, że nabycie tej działki od ANR jest związane z położeniem na niej części budynku gospodarczego, który wraz z budynkiem mieszkalnym gmina przejęła już od Agencji. U. Skwarek była zdania, że nabycie tej działki powinno być uchwalane wraz z nabyciem budynku mieszkalnego i gospodarczego. Sekretarz wyjaśniła, że było to niemożliwe z powodu błędów w ewidencji gruntów. Dopiero po dokonaniu pomiarów i odtworzeniu granic działek można było stwierdzić, że część budynku gospodarczego położona jest na działce 70/1. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie nabycia działki nr 70/1 o pow. 49m2 w Biesalu – 12 głosów za.
 
Ad. 24.   Podjęcie uchwały w sprawie nabycia działki Nr 163/2 o pow. 737m2 w Tomarynach.
Wójt poinformował, że droga która prowadziła do zamkniętego wysypiska ma 3 właścicieli: Skarb Państwa, Lasy Państwowe i ANR. Na część będącą własnością Lasów gmina ma bezterminową umowę użyczenia. Gmina czyni staranie o przejęcie części  należących do ANR i Skarbu Państwa. Odbyło się głosowanie nad podjęciem  uchwały w sprawie nabycia działki Nr 163/2 o pow. 737m2  w Tomarynach – 12 głosów za.
Ad. 25.   Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia umowy dzierżawy części działki    nr 91/4 o pow. 380m2  w Gietrzwałdzie.
Radni nie mieli pytań do projektu uchwały. Odbyło się głosowanie nad podjęciem  uchwały w sprawieprzedłużenia umowy dzierżawy części działki nr 91/4 o pow. 380m2  w Gietrzwałdzie – 12 głosów za.
 
Ad. 26.   Podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego.
Przewodniczący poinformował, że Tadeusz Antoszewski złożył mandat radnego. Odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego – 10 głosów za, 1 głos przeciw. Przewodniczący podziękował Tadeuszowi Antoszewskiemu za pracę w Radzie Gminy.
 
Ad. 27.   Sprawy różne.
A.     Robaczewski – czy Wójt pomoże rolnikom w uzyskaniu odszkodowań szacowanych?
Dlaczego nic nie robi się przy realizacji projektu Ogrody Gietrzwałdzkie?
Wójt odpowiedział, że dzisiaj nie może odpowiedzieć jakie są możliwości pomocy rolnikom, ale skonsultuje się z radcą prawnym i za tydzień odpowie.
Ogrody Gietrzwałdzkie – Wójt poinformował, że wykonawca jest gotów do realizacji ale nie jest jeszcze gotowy ostateczny projekt. Ma nadzieję, że w ciągu miesiąca prace ruszą.  
M. Nowogrodzki :
– jak wygląda sytuacja z przebudową skrzyżowania w Naterkach?
- czy jest szansa na zatrudnienie osoby z Urzędu Pracy?
- prośba o zabranie śmieci, pozostałości po budowie, z terenu za Orlikiem w Sząbruku.
Skrzyżowanie w Naterkach – Wójt poinformował, że projektant ma problemy z uzgodnieniem projektu z Powiatową Służbą Drogową. Wójt zamierza spotkać się ze Starostą w tej sprawie.
Wójt poinformował, że to co leży za Orlikiem to nie śmieci ale materiał naprawczy do nawierzchni boiska. Prosił dyrektora szkoły aby złożył ten materiał w piwnicy. Ponownie wpłynie na dyrektora aby konserwator schował granulat.
Sekretarz poinformowała, że wniosek do Urzędu Pracy został złożony. W lipcu będzie wiadomo czy ktoś zostanie skierowany do pracy.
A. Robaczewski zapytał w jakim stopniu został w tym roku wykonany plan sprzedaży nieruchomości. Skarbnik odpowiedział, że w tym roku nie została sprzedana żadna działka. 
J. Żejmo – co z plażą wiejską w Unieszewie?
Wójt odpowiedział, że projekt na 2 plaże nad Wulpińskim jest już gotowy. Na ukończeniu jest projekt na plażę w Sząbruku. Gdy będzie gotowy uda się z projektami do ANR aby sfinalizować sprawę.
B. Korosteński:
 – jaki  jest stopień zaawansowania budowy kanalizacji w Worytach?
 - czy mieszkańcy ulicy Liliowej w Sząbruku mogą ubiegać się o wykonanie wjazdu destru-ktem w zamian za materiały do budowy drogi pozostałe po realizacji inwestycji. Wójt odpowiedział, że jest to możliwe.
Wójt poinformował, że:
-      projekt adaptacji budynku w Biesalu na mieszkania socjale przewiduje powstanie 13 mieszkań,
-      do urzędu gminy wpłynęła kolejna decyzja SKO w Olsztynie utrzymująca w mocy decyzję w sprawie wymiaru opłaty adiacenckiej,
-      SKO wydało orzeczenie w sprawie odwołań od decyzji lokalizacyjnej dotyczącej Karczmy w Sząbruku,
-      na skrzyżowaniu ulic Koralowej i Bursztynowej w Naterkach udało się utwardzić nawierzchnię i odbudować kanalizację burzową,
-      trwają prace na drogach w Gietrzwałdzie (ul. Kwiatowa i Klonowa) i w Rentynach gdzie wykonano odcinek 350m drogi,
Na tym porządek obrad wyczerpano i Przewodniczący zamkną obrady XXI sesji Rady Gminy Gietrzwałd.
 
Przewodniczący Rady
Jan Zalewski
 
Protokółowała
Elżbieta Bielańska
 
 
 Podmiot udostępniający informację: gietrzwald_gmina_wiejska
Osoba, która wytworzyla informację: Elżbieta Bielańska Data wytworzenia informacji: 2012-09-07 12:01:52
Osoba, która odpowiada za treść: Elżbieta Bielańska Data udostępnienia informacji: 2012-09-07 12:06:13
Wprowadził informację do BIP: Adam Cieśliński Artykuł był wyświetlony: 491
Osoba, która zmieniła informację: Adam Cieśliński Data aktualizacji informacji: 2012-09-07 12:06:13
Zobacz zmiany w rejestrze zmian »